Akbank elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi kuruyor!

Akbank elektronik para ve ödeme hizmetleri alanında faaliyette bulunmak üzere, AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ünvanı ile faaliyet gösterecek 12 milyon TL sermayeli şirket kurulması için genel müdürlüğü yetkilendirdi.

Akbank elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi kuruyor!

Akbank, KAP’a yaptığı açıklamada kendi e-para ve ödeme hizmetleri şirketini kuracağını resmi olarak açıkladı. Kurulan yeni ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşu AkÖde yüzde 100 oranında Akbank’ın hissedarlığında faaliyet gösterecek.

Akbank tarafından KAP’a yapılan açıklamada “Bankamız Yönetim Kurulu tarafından, Bankamızın %100 oranında sahibi olacağı AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ünvanı ile İstanbul’da faaliyet göstermek üzere 12.000.000.- TL. sermaye ile anonim şirket statüsünde yeni bir şirket kurulması, şirket kuruluşuna ilişkin gerekli başvuruların yapılması, yasal izinlerin alınması ve diğer tüm işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Ripple ile anlaşarak Blockchain para transferi gerçekleştirmişti!

Geçtiğimiz yıl da Akbank, Ripple ile anlaşarak Blockchain para transferi gerçekleştirmişti! Akbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Bölüm Başkanı Erdoğdu Paker, uluslararası para transferinde Blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan Silikon Vadisi menşeli Ripple ile anlaşan ilk Türk bankası olduklarını kaydetmişti.

Bitcoin’in arkasındaki teknoloji Blockchain, Türk bankalarının da uzun zamandır gündeminde. Bu alanda yatırım yapan Akbank, ABD’li Ripple ile anlaşarak Blockchain para transferi gerçekleştirmişti.

Türkiye’nin “güçlü ve hızlı bir ödeme sistemine sahip bir ülke” olduğunun altını çizen Paker, “Ancak konu uluslararası para transferi olunca, işlem hızı düşüyor, müşteri açısından maliyetler artıyor. Bu nedenle Blockchain teknolojisini ilk aşamada yurtdışı para transferi süreçlerini iyileştirmeye yönelik bir fırsat olarak gördük” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir