Axel Weber: Bitcoin’de “ağır” bir düşüş yaşanabilir!

Spread the love

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Zirvesi’nde, milyarderler, dünya liderleri ve yatırımcılar biraraya geldi. Küresel ekonomiden cinsel istismar ve yapay zekanın getirdiği risklere ve fırsatlara, farklı konular üzerine görüşülen zirvede kripto paralara da değinildi.

Axel Weber: Bitcoin’de “ağır” bir düşüş yaşanabilir!

UBS Group AG Başkanı Axel Weber, Davos’ta Bitcoin’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Weber UBS’in Bitcoin işleminde bulunmayacağını ve bireysel müşterilere tavsiye etmeyeceğini belirtti. Ayrıca artan regülasyonun Bitcoin’in değerinde “ağır” bir düşüşe yol açabileceğini dile getirdi.

Weber, “Bu, fiyatın gerçekten belirsiz olduğu bir şey” dedi. “Gelecekte yatırımların geri çekildiği ve piyasaya düzeltmenin geldiği durumda, yatırımcıların bunu onlara kimin sattığına bakmasından korkuyoruz” şeklinde konuştu.

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon da daha önce yaptığı bir açıklamada Bitcoin‘i bir sahtekarlık olarak değerlendirmiş ve “herhangi bir çalışanının bu para biriminde işlem yaptığını tespit edersem bu çalışanı “aşırı salaklık nedeniyle işten atarım” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamalar sonrasında Bitcoin sert düşmüş ancak JPMorgan’ın bu düşüşler sırasında yüklü Bitcoin aldığı iddia edilmişti.

Bitcoinin bir `dolandırıcılık` olduğunu söyleyen ve bu para birimini alanları “aptallıkla” suçlayan JP Morgan Chase CEO`su Jamie Dimon`a karşı piyasaları manipülasyon ettiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunulmuştu.

Londra merkezli likidite sağlayıcısı Blockswater, JPMorgan Chase ve Dimon’a karşı İsveç Finansal Denetim Otoritesi’ne yaptığı başvuruda şirketin CEO’sunun Bitcoin’in bir “dolandırıcılık” olduğunu söyleyerek Avrupa Birliği’nin Piyasa Bozucu Eylemler Regülasyonları’nın (MAR) 12. maddesini ihlal ettiğini belirtmişti.

Öte yandan Morgan Stanley CEO’su James Gorman, Wall Street Journal’ın bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Bitcoin, kesinlikle geçici bir hevesten fazlası” demişti. Gorman’a göre anonim bir para birimi çok ilginç kavram.

Henüz sanal paraya yatırım yapmadığını  söyleyen Gorman,  “Yatırım yapan birçok kişiyle konuştum. Açık bir şekilde fazla müktarda spekülatif ama özü itibariyle kötü bir şey değil. Blockchain teknolojisinin doğal bir sonucu.” demişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir