Bitcoin konusunda bir ilk Türkiye’den!

Son dönemin en çok konuşulanlarından biri olan Bitcoin alanında bir ilk yaşandı. Bu ilke imza atan şirket ise Türkiye’den.

Bitcoin konusunda bir ilk Türkiye’den!

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin için bir ilk yaşandı. Türkiye, Rusya’dan yaptığı bir ithalat için Bitcoin ile ödeme yaptı. Dünyanın ilk kripto para birimi ile ticari sevkiyat ödemesi Türkiye’de yapıldı. Rusya’dan Türkiye’ye gönderilen 3 bin ton buğdayın ödemesi Bitcoin ile yapıldı.

Bloomberg International’da yer alan habere göre, Rusya’nın Rostov kentinde Samsun’a gelen buğday yüklü geminin nakliye ücreti Bitcoin’le ödendi.

Konu ile yapılan yapılan açıklamaya göre uluslararası taşımacılıkta bir ödeme, ilk kez Bitcoin kullanılarak yapıldı.

Bitcoin ile ilk resmi ödeme!

Sanal paralar her ne kadar şuanda alım satım yaparak gelir elde etmek için kullanılsa da asıl ortaya çıkış amacı daha hızlı para transferi ve küresel bir para olmasıydı. Bu amaçla dünyanın ilk ticari sevkiyat ödemesi yapıldı. Ülkemizde emtia olarak kabul gören kripto para birimleri, ithalat işlemlerinde ilk kez kullanıldı. Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği buğdayın taşıma bedelini Bitcoin ile ödemesi, bu konuda bir ilk olarak tarihe geçti.

3000 ton miktarında ithal edilen buğdayın taşımacılığını üstlenen Prime Shipping Foundation, bu ürünleri Rostov-on-Don limanından Samsun limanına taşıdı. Taşıma bedeli olarak ödenen miktar açıklanmazken, Prime Shipping firması bu uygulamanın bir pilot çalışmanın parçası olduğunu ancak ilerleyen dönemlerde kripto paraların emtia değeri sayesinde ticarette önemli bir yere sahip olacağını belirtti.

Prime Shipping Foundation’dan yapılan açıklamada Bitcoin ödemesinin pilot ödeme sistemlerinde kulladıklarını söyledi. Pilot olarak kullanılan ödeme sisteminde dijital para birimlerinin günlük para birimlerine dönüştürülmesi hemen gerçekleşiyor.

Şirketin CEO’su Ivan Vikulov geliştirdikleri ödeme sistemiyle ilgili olarak, “Şu an mevcut olandan daha hızlı ve kolay bir uluslararası ödeme sistemi geliştirmeye çalışıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu kripto para birimlerinde bugüne kadar gerçekleşen ilk taşıma masrafı ödemesi oldu” diye konuştu. Rusya merkezli taşımacılık şirketinin 2018 yılı içinde kendilerine ait olan bir kripto para birimini üreteceği ve kendi işlerinde bu para biriminden faydalanacağı da şirketin CEO’su Ivan Vikulov tarafından açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir