Bitcoin tarihi rekorundan % 15 geride!

Spread the love

Kripto para birimi Bitcoin’deki hızlı hareketler baş döndürüyor. Çok sert hareketlerin izlendiği kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta yüzde 30’a yakın düşen Bitcoin tarihi rekorundan % 15 geride! Bitcoin, SegWit2x iptalinin bazı kullanıcıları kripto paradan çıkmaya teşvik etmesiyle sert düştü. Kripto para, yıl boyunca yüzde 800’den fazla yükselmişti.

Bitcoin tarihi rekorundan % 15 geride!

Coinmarketcap verilerine göre 8 Kasım’da 7.776 USD ile tarihi rekorunu tazeleyen Bitcoin 12 kasım tarihine gelindiğinde % 28’lik düşüşle 5.584 USD’ye geriledi. 14 Kasım akşam saatlerinde ise 6.565 USD fiyat ile Bitcoin tarihi rekorundan % 15 geride!

Bitcoin’de volatilite, regülatörler, bankalar ve fon yöneticileri arasında kripto paralara olan ilginin artmasına bağlı olarak aşırı boyutlara ulaştı. Çarşamba gününden bu yana 38 milyar dolar kadar düşen Bitcoin‘in piyasa değeri şu an 109,5 milyar dolar seviyelerinde.

Bitcoin Cash atakta!

Pazartesi sabahı kripto para yatırımcıları ve takipçileri beklenmedik bir atakla karşı karşıya kaldılar. Bitcoin Cash fiyatı 2.500 dolara fırlayarak Ethereum’un piyasa değerini geçti. Bir önceki gece saatlerinde 1.000 dolar civarında gezinen kripto para, ertesi gün 2.500 dolar seviyesine çekti. Bu durumun ardından Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin Twitter üzerinden bir tebrik mesajı yayınladı.

Bitcoin Cash’in bu yükselişi elbette kalıcı olmadı. Pazartesi sabah saatlerinde 1.350 dolara kadar geriledi. Ardından 1200 dolar barajı üzerindeki seyrini korumaya devam eden kripto para şu sıralarda 1.348 dolar fiyatla işlem görüyor.

Bitcoin SegWit2x askıya alınması düşüşte etkili!

16 Kasım’da gerçekleşmesi hedeflenen SegWit2x hard forkunun askıya alınması başta Bitcoin fiyatı üzerinde ciddi bir etki göstermese de son günlerde yaşanan düşüş bu çatallanmanın askıya alınmasıyla ilişkili.

Durdurma kararı bugün Bitcoin cüzdanlarından BitGo’nun CEO ve ortak kurucusu, aynı zamanda SegWit2x projesinin liderlerinden Mike Belshe tarafından bir email ile açıklandı. Mike Belshe, SegWit2x planının şuanda gerçekleştirilemeyecek kadar “tartışmalı” olduğunu söyledi.

Mike Belshe: “Ne yazık ki şuanda blok boyutunu sağlıklı biçimde arttırmamızı sağlayacak kadar yeterli oranda oy birliği sağlayamadık. Plana devam etmemiz Bitcoin topluluğunu ikiye bölebilir ve Bitcoin’in gelişimini olumsuz etkileyebilir. SegWit2x’in amacı asla bu değildir.”

Belshe “Yeterli oranda oy birliği sağlanana dek blok boyutunu 2MB’a çıkarma planımızı durduruyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir