Bitcoin’de Yolun Sonu Yaklaşıyor

Bitcoin’de Yolun Sonu Yaklaşıyor

 

Üretilebilecek olan bütün Bitcoin’lerin yüzde 80’i, madencilik çalışmaları ile tamamlanmış vaziyette. Şimdiye kadar üretilmiş olan Bitcoin’lerin sayısı 17 milyona yaklaştı. Geriye yalnızca 4 milyon Bitcoin kaldı. Blockchain.info sitesine göre, 16 milyonuncu Bitcoin’in oluşturulmasından 1 sene sonra 17 milyonuncu Bitcoin de geçtiğimiz günlerde kazılmıştır. Dijital para birimlerinin babası ve anonim mimarı Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i en fazla 21 milyon tane üretilebilecek bir şekilde tasarladı. Bitcoin, şimdilerde 9 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor ve geçtiğimiz senenin aynı zamanlarına oranla %35 değer kaybetmiş vaziyettedir.

12 Sene İçinde Kazılacağı Öngörülüyor

İlk Bitcoin’in, 2009 Ocak ayında üretildiği biliniyor. Ayrıca çıkan habere göre, ilk bir milyon Bitcoin’in madencilik ile beraber üretilebilmesi yaklaşık 200 gün sürmüştü. Ancak 16 milyondan, 17 milyona ulaşabilmesi için 500’den çok günün geçtiği açıklandı. Bunun nedeni olarak da Bitcoin madenciliğinin ilerleme gösterdikçe daha da yüksek birikim ve bilgi gerektirmesi söyleniyor. Eğer bununla beraber yola çıkarak, geriye kalan dört milyon Bitcoin’in 12 sene içinde kazılacağı öngörülüyor.

Bitcoin’in kimliği henüz bilinmeyen kurucusu Satoshi Nakamoto’nun 980 bin Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu oran da Bitcoin’lerin %4,7’sine denk gelmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir