Çevreci Kripto Para Birimi Chia’ya Büyük Yatırım… Tam 3,4 Milyon Dolar Topladı!

Çevreci Kripto Para Birimi Chia’ya Büyük Yatırım… Tam 3,4 Milyon Dolar Topladı!

Eşten eşe (peer to peer) dosya paylaşım platformu olan Torrent’in kurucusu Bram Cohen, Chia adında yeni bir dijital para çıkartıyor. Şimdiden, aralarında Andreessen Horowitz’in bulunduğu bir grup yatırımcıdan 3,4 milyon dolar değerinde yatırım topladı.

Toplanan bu yatırımlar, 2019’un ilk çeyreğine kadar, Chia’yı tasarlamak için kullanılacak. Chia, Bitcoin’in elektrik düşmanı PoW algoritmasının tam tersi işlevine sahip bir algoritma kullanıyor. Chia, dijital para birimleri sektöründe, sıkça tartışılan yatırım toplama aracı olan ICO oluşturabilmek için 2018’in 2. ya da 3. çeyreğini bekliyor. Bunun için önce Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler komisyonu ile görüşecek. ABD İş Birliği Yasası’na göre A+ kitle fonlaması şartlarına göre maksimum 50 milyon dolarlık bir yatırımın yapabileceği halka arzlara, her türlü yatırımcı katılabilir.

ICA’ya katılan kişilerin, fonlarının firma tarafınca nasıl değerlendirildiğine dair herhangi bir güvence veya bilgi olmadığını söyleyen Chia başkanı Ryan Singer, şu ana kadar yapılan tüm ICO’lardan daha şeffaf olacaklarını belirtti.

Chia token’de madencilik faaliyeti olmayacak. Token’lerin hepsi önceden çıkartılacak ve bunların tamamı Chia Network’un elinde olacak. Yapılacak olan halka arz ile birlikte, kendisine sadık bir kitle oluşturma amacında olan şirket, lansmandan önce ise yatırımcılarına kar payı dağıtmayı düşünüyor.

Chia Network, yaptıkları açıklama ile ICO sürecinde toplanacak paranın 50 milyon dolar ile sınır olacağını belirtti. Ancak yatırım yapmak isteyenler, talep ettiği token miktarını açık arttırma usulü alabilecek. Yani ICO süreci başarılı geçerse token fiyatları da buna bağlı olarak artacak ve firma daha az token karşılığında istedikleri fonu da toplamış olacak. Böyle bir ICO süreci ilk defa Chia tarafından yapılacak ve başarılı olup olmadığını ise göreceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir