Dolandırıcılık Amacı ile Kurulan Sahte Telegram ICO Sitelerine Dikkat!

Dolandırıcılık Amacı ile Kurulan Sahte Telegram ICO Sitelerine Dikkat!

Telegram’ın milyar dolarlık ‘’ICO’’ yatırımcılarını hedef alan dolandırıcılar, Telegram ICO ekibinden olduklarını iddiası ile sahte siteler açıyorlar.

‘’Telegram Vakfı’’ olarak kendilerini tanıtan bir web sitesi tespit edildi. Bunun ardından yapılan incelemelerde ise Telegram ICO’su sattıklarını belirten 9 internet sitesi daha tespit edildi.

Bu sitelerin büyük bir kısmı, Telegram ICO satışlarının bu hafta sonu biteceğini belirtiyor. Değerinin ise yaklaşık 1 dolar olacağı iddia ediliyor. Dolandırıcılık amacı ile kurulan ilk siteyi tespit eden CoinDesk’in sayesinde, site hızlıca kapatıldı.

CoinDesk’in incelemelerine göre internet sitelerinin büyük bir kısmı, ortak tasarım öğeleri yayınlarken, geri kalan siteler ise birbirlerinin kopyaları.

 

Alan Adları Sahte İsimlerle Açılmış

İnternet sitelerinin alan adlarının araştırılması sonucunda, bazı bilgilere ulaşıldı. Tonico.info ‘’Vladimir Timofeev’’ isimli bir Rus’a, Telegram.tokyo ismindeki sahte internet sitesinde ise kurucu ‘’Pavel Durov’’ olarak gözükmekte. Bu kişilerin internet sitesi ile ilgili bağlantılarının olup olmadığı bilinmiyor. Ancak bu şekilde dolandırıcılık faaliyeti yürüten kişi ya da kişilerin, kendi isimlerini kullanmayacağı tahmin ediliyor.

Daha öncede belirtildiği gibi asıl problem, Telegram satışlarının milletin gözlerinin önünde çıkmasıydı. Şu ana kadar, satış akrediteleri yatırım yapanlar ile sınırlandırılmıştı. Telegram’ın sunduğu projeyi kimin ya da kimlerin satın alabileceği belli değil.

Şimdiye kadar Telegram token’i satılmadı. Telegram ICO’su, ileriki dönemlerde token’leri için basit bir anlaşma şekli ile çalışmalarına devam ediyor. Satın alınan token’ler ise bir süre bekledikten sonra dağıtılacak. Bekleme süresinin ise maksimum 18 ay süreceği açıklandı.

Telegram’ın ise bu çalışmalara müdahale edip etmeyeceği belirsiz. Firma, gönderilen yorum ile alakalı talepleri cevaplamadı. Birçok kişi bu durumu şüpheli buluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir