Estonya “Estcoin” adını verdiği kendi kripto para birimini çıkaracak

Estonya, ‘Estcoint’ adı verilen kripto para birimi uygulamasına geçeceğini açıkladı. Estonya bu proje için gerekli dijital altyapıyı hazırladığını açıkladı.

Kripto paralara olan ilgi, çeşitli ülkelerin dikkatini çekse de, resmi olarak bu alanda ilk adımı atan ülke Estonya oldu.

Herhangi bir merkez bankası veya otoriteye bağlı olmamaları Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini cazip kılan en önemli etkenlerden birisi. Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ile görüşmüş ve kendisine Rus teknoloji firmalarıyla ortak proje geliştirmesi yönünde tavsiyede bulunmuştu. Putin, fikir olarak dijital paralara desteğini sunmasına rağmen Rusya bu konuda resmi bir çalışma başlatmadı.

Estonya hükümetinin teknolojiye ve dijital işlemlere yakınlık politikası ilgiyle takip ediliyor. Estonya yaklaşık 2.5 yıl önce yabancı yatırımcılar için ‘e-residency‘ adı verilen bir ikamet uygulaması başlatmıştı. Bu uygulama ile yatırımcılar aldıkları dijital bir kimlik ile tüm bankacılık ve şirket kayıt işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye başlamışlardı. Bu programa kayıt olan yabancı yatırımcı sayısı ise 22 bine ulaştı. Estonya hükümetinin kurduğu e-Vatandaşlık(e-Residency) sistemi sık sık örnek bir uygulama olarak gösteriliyor. Söz konusu sisteme üye olduğunuzda Estonya hükümetinin sunduğu elektronik hizmetlerden vatandaşı olmadan yararlanabiliyorsunuz. Bunun yanında sistem Estonya’ya ayak bile basmadan AB merkezli bir şirket kurmanıza olanak sağlıyor.

Estonya söz konusu e-ikamet uygulaması ile yaşadıkları deneyimi çıkarılması planlanan kripto para Estcoin ile desteklemek niyetinde. Estonya e-residency Direktörü Kaspar Korjus, yaşadıkları bu tecrübenin, kripto para birimine girmeyi düşünen diğer ülkelere göre Estonya’ya avantaj sağlayacağını Bildirdi. Ayrıca Estcoin’in e-ikamet ekosistemine de bağlanabileceğini söyledi.

Korjus, “Hiçbir ülke kripto paraların piyasada güvenli bir şekilde el değiştirebileceği teknoloji ve yasal altyapıyı geliştirmeye bizim kadar yakın değil” dedi. Korjus Estcoin’in halka arzı (ICO) için çalışmalara başladıklarını belirtti. Ancak bu arzın ne zaman gerçekleşeceğinin henüz belli olmadığını belirten Korjus, paranın değerinin belirlenmesi için ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Estonya hükümeti ‘Estcoin’ ismi verilecek dijital paranın arzıyla ilgili teknoloji firmalarıyla görüş alışverişinde bulunurken Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin‘in de projeye danışman olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir