Ethereum Nedir?

Ethereum nedir? Ethereum’u anlayabilmeniz için öncelikle interneti anlamanız daha yardımcı olacaktır.

Bugün, kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve finansal bilgilerimiz büyük oranda başkalarının bilgisayarlarında saklanmaktadır – Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin sahip olduğu bulutlar ve sunucularda.

Söz konusu hizmetler, bu verilerin depolanmasına ve güvenli hale getirilmesine yardımcı olmak ve barındırma ve çalışma süresi ile birlikte gelen maliyetleri ortadan kaldırmak için uzman ekipleri görevlendirmektedir.

Fakat söz konusu bulut ve sunucularda güvenlik açığı da vardır. Bildiğimiz gibi, bir bilgisayar korsanı veya bir hükümet, bilginiz olmadan, bir üçüncü parti servisini etkilemek ya da saldırmak suretiyle dosyalarınıza istenmeyen erişim sağlayabilir; önemli bilgileri çalabilir, sızdırabilir veya değiştirebilir.

Apache Web Sunucusu‘nu yaratan Brian Behlendorf, bu merkezileştirilmiş tasarımı internetin “orijinal günahı” olarak etiketleyecek kadar ileri gitti. Behlendorf gibi bazıları İnternet’in merkezsizleşmesi amacına ulaşmak için blockchain teknolojisi de dahil olmak üzere yeni araçlar kullanarak parçalanmış bir hareket ortaya çıkardı.

Ethereum, bu hareketi birleştiren en yeni teknolojilerden biridir.

Bitcoin, PayPal‘ı ve çevrimiçi bankacılık hizmetini bozmayı amaçlarken, Ethereum, internet üçüncü partilerin yerini alması için, verileri saklayan, ve karmaşık finansal enstrümanları takip eden bir blockchain kullanmayı hedefliyor.

‘Dünya Bilgisayarı’

Kısacası, Ethereum, mevcut istemci-sunucu modelini merkezsiz hale getirecek bir ‘Dünya Bilgisayarı’ olmak istiyor.

Ethereum ile, sunucular ve bulutlar yeryüzündeki gönüllüler tarafından işletilen binlerce “düğüm” ile yer değiştirir (böylece bir “dünya bilgisayar” ı oluştururlar).

Ethereum, dünyanın her yerindeki insanlara aynı işlevselliği sağlayarak bu altyapının üstünde rekabet edebilmelerini sağlar.

Örneğin, tipik bir uygulama mağazasında gezinirken, bankacılıktan, mesajlaşma uygulamalarına kadar her şeyi temsil eden çeşitli renkli kareler görürsünüz. Bu uygulamalar, kredi kartı bilgilerinizi, satın alma geçmişinizi ve diğer kişisel verileri (genellikle üçüncü taraflar tarafından kontrol edilen sunucularda) saklamak için şirkete (veya başka bir üçüncü taraf hizmetine) güveniyor.

Apple ve Google, indirebileceğiniz belirli uygulamaları korumak ve seçmek (veya bazı durumlarda sansür) için uygulamanızın seçimi elbette üçüncü taraflar tarafından da yönetilir.

Ethereum ilk bakışta bir dijital para birimi gibi görünse de çok daha fazlasıdır. Uygulama alanı para transferi ya da alışverişten çok daha geniş olup, merkezi olmayan ve dağıtık çalışan bir altyapıdır.

Ethereum, özel bir yazılım dili kullanarak blockchain işletim sistemi üzerinde merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Merkezi olmayan yazılım protokolleri aynı işletim sistemi içerisinde ve tek bir blockchain üzerinden binlerce altcoin yaratılmasına izin veren protokollerdir.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ile Bitcoin blok zinciri kullanan, merkezi olmayan, kripto para birimleridir. Her ikisinde de bir mağaza ve değer transferi olarak kullanılabilir. Ethereum ile Bitcoin birbirine benzer olsa da aslında pek çok açıdan farklılıklar göstermektedir. Ethereum, Bitcoin’e göre imkanlar itibariyle daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır. Ethereum, Bitocin’den farklı bir doğrulama (hashing) algoritması kullanır. Doğrulama algoritması Bitcoin’den farklı olunca, Bitcoin madenciliği için özel olarak geliştirilen donanımlar Ethereum madenciliği için uyumsuz durumda olmaktadır. Ethereum algoritması Ethash ismi olarak tanımlanmakta olup, Memory-hard olarak sınıflandırılan bu algoritma yüksek miktarda bellek kullanımını zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla Ethereum madenciliği için GPU madenciliği daha uygundur.

Ethereum ile Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark, her ikisi de blokchain tabanlı proje olmasına karşın, Bitcoin’de ortalama blok süresi yaklaşık 10 dakika iken Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye düşürmeyi hedeflemektedir. Bu işlemlerin hızlı sürede tamamlanabilmesi Ethereum Gost protokulünün sayesindedir. Daha hızlı blok süresi sayesinde onaylar daha hızla olur ve daha fazla bloklar oluşturulur.

Bir diğer fark ise kazı işlem maliyetleridir. Ethereum’da işlem maliyetleri depolama ihtiyaçlarına, işlemin karmaşıklığına ve bant genişliği kullanıma göre değişkenlik göstermektedir. Bitcoin’de işlemler blok boyutu ile sınırlıdır. Ethereum kendi Turing tam iç koduna sahiptir. Dolayısıyla, herşeyin yeterli bilgi işlem gücü ve yeterli zaman ile hesaplanabileceği anlamına gelir. Oysa ki bu kabiliyet Bitcoin’de yoktur.

Ethereum, Bitcoin’e göre daha farklı amaçlara hizmet etmek için geliştirilmiştir. Bunların en başında Akıllı Sözleşmeler ya Akıllı Kartlar gelmekte. Akıllı sözleşmeler, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve eşdüzeyli sözleşmeler için Eter adlı para birimini kullanmaktadır. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri, sözleşme müzakeresi ve kolaylaştırmada blok zincirli depolanan uygulamaları kullanmaktadır. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri geleneksel sözleşmelere göre daha fazla güvenlik sağlamayı ve ilgili maliyetleri düşürmeyi hedeflemektedir.

Ethereum Nedir?” için 5 yorum

  1. it was awesome it help to write my so many parts of thesis as I am doing my thesis in blockchain can you please kindly tell me how to give references from this page in references my part ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir