Japon SBI Holdings, Bitcoin Madenciliği Yapmaya Hazırlanıyor!

Japon SBI Holdings, Bitcoin Madenciliği Yapmaya Hazırlanıyor! SBI Group’un finansal hizmetler bölümü SBI Holdings, kripto para endüstrisinde ve Blockchain teknolojisinde daha derine inmeyi amaçlayan bir plan açıkladı.

SBI’dan gelen son finansal raporda “kripto para bazlı yeni bir finansal ekosistem kurulması” üzerine bir plan yayınlandı. Söylenene göre bu planın amacı, Blockchain teknolojisi üzerinde araştırma yaparak “sistematik bilgi” toplamak.

Japon SBI Holdings, Bitcoin Madenciliği Yapmaya Hazırlanıyor!

Şirketin misyonu, açıklamaya göre kripto para piyasalarındaki “problemleri çözmek.” Bunun gerçekleşmesi içinse şirket madencilik yaparak, yeni ödeme yöntemleri ve yatırım araçları geliştirerek direkt kripto para elde etmeyi hedefliyor. SBI kripto paralarla aynı zamanda “para transferleri, finansman ve alım satımlar” konularında da çalışmayı planlıyor.

“SBI Group, ürün ve hizmetlerin daha da geliştirilmesi ve piyasa likiditesinin güvence altına alınması için kripto para birimleri edinmeye çalışacak. Bu işlemi Bitcoin–Bitcoin Cash madenciliği ve Ripple’a (%10.5 oranında) yapılacak olan bir yatırımla gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Kripto para endüstrisiyle içli dışlı bir hale gelmek isteyen şirket, bu açıklamadan sonra hedefini “büyük ölçekli lider bir kripto para borsası” kurmak olarak yenilemiş bulunuyor.

SBI 2016’dan beri Blockchain’e ve kripto paralara artış gösteren bir ilgi besliyordu. Bu alanda ilk yatırımlarını Japon borsası bitFlyer’a yapan şirket, daha sonra teknoloji üzerinde kendi testlerini de gerçekleştirmeye başladı.

SBI Ripple Asia, Blockchain tabanlı fon transfer sistemini test edecek.

SBI ve Blockchain bazlı ödeme teknolojisi Ripple, geçtiğimiz Eylül ayında yaptıkları bir açıklamada ortak bir çalışma yürüteceklerini söylemişti. Ripple tarafından son zamanlarda yapılan bir duyuruya göre, “distributed ledger” yani paylaşımlı kayıt teknolojisi kullanılarak Güney Kore’li ve Japon bankalar arasında kurulan bir para transfer sistemi yakında test edilecek.

Tokyo merkezli finansal hizmetler şirketi SBI ve Ripple‘ın ortak girişim şirketi SBI Ripple Asia, bu yılın başında Japonya’da Ripple’in teknolojisini kullanarak bir pilot uygulama gerçekleştirmek için bir konsorsiyum başlattı. SBI Ripple Asia, yerel medyaya göre, planın Güney Kore’ye yayılması için Blockchain ve yapay zeka çözüm sağlayıcı DAYLI Intelligence ile birlikte çalışacak.

SBI Ripple Asia, Asya pazarlarında Ripple ürünlerinin ve hizmetlerinin kullanımını güçlendirmek amacıyla 2016 yılının başında kuruldu.

Girişim ayrıca, Ekim ayında başlayan, yaklaşık 20 şirketten mühendisleri Blockchain ve şifreleme teknolojilerinde eğitmek için bir program planlıyor. İlgili şirketler arasında Nomura Araştırma EnstitüsüToppan Printing ve NEC yer alıyor.

Kaynak: Coindesk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir