Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş

Çin’den gelen haber, son zamanlarda ciddi bir çıkış yakalayarak 180 milyar dolarlık hacme ulaşan kripto para piyasasında deprem etkisi oluşturdu.

Çin Merkez Bankası‘nın ICO faaliyetlerini yasaklaması ile, kripto para piyasasında sert düşüş yaşandı. Bitcoin dahil, işlem gören hemen hemen tüm para birimleri sert düşüş yaşadı. Kripto para uzmanları, sert düşüşün nedenini panik satışlarına bağlıyor.

Ağustos ayının başından beri, kripto para piyasasında ciddi bir hareketlenme yaşanmış ve hafta sonu kripto para piyasasının büyüklüğü 180 milyar dolara ulaşmıştı. Bu esnada Bitcoin’in değeri ise 4.700 doları aşmış ve piyasa değeri 80 milyar doları zorlar hale gelmişti. Yatırımcılar için her şey yolunda giderken, Çin Merkez Bankası’nın ICO faaliyetlerini yasaklaması ile piyasadaki olumlu hava tamamen tersine döndü.

Çin Merkez Bankası, ICO’ların “Yetkisiz ve yasadışı kamu finansmanı” biçiminde olduğunu ve Çin’de ekonomik ve mali düzeni bozduğunu ifade etti. Açıklamada, ülkenin dijital simgeleri içeren tüm satış ve para birimi dönüşümlerini yasaklandığını ve tüm finansal kurumların ICO’lara herhangi bir hizmet sunmasının yasaklandığı söylendi.

ICO, Blockchain ve kripto para teknolojilerini içeren projelerde girişimcilerin başlangıç yatırımını sağladıkları bir çeşit kitle fonlamasına verilen isimdir. Bu yöntem son bir yılda kontrol edilemeyen bir büyüme göstererek 1.6 milyar dolar büyüdü.

ICO, dolandırma aracı olarak kullanıldığı gerekçesiyle birçok ülke tarafından sorgulamaya alındı. ABD’de de ICO faaliyetlerine denetleme getiren bir yasa çıkarılmıştı. Son olarak Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamayla, Çin’de ICO faaliyetleri yasaklandı.

Bu gelişmeyle özellikle Çin’de yaşayan ve kripto parası bulunan yatırımcılar, piyasadan parasını çekmeye başladı. Yapılan panik satışlarıyla birlikte, kripto para birimleri de sert düşüş yaşadı.

Yasağın bir parçası olarak Çinli yetkililer ICO arayıcılığıyla fon toplayan bireyler ve organizasyonlara toplanan fonların yatırımcılara geri ödenmesi gerektiğini iletti. Çin’in dünyanın en büyük bitcoin ve kripto para merkezlerinden biri olduğu düşünüldüğünde ICO yasağı uzun vadede kripto paraların daha fazla değer kaybetmesine neden olabilir.

Çin’in ICO’lardan sonra kripto paralarla ilgili daha sert önlemler alması bekleniyor. Buna karşın yasak, Çin’in kripto paralara karşı aldığı ilk önlem değil. Geçtiğimiz Ocak’ta Çin Merkez Bankası, ülkede faaliyet gösteren bazı kripto para piyasalarını kara para aklama karşıtı düzenlemelere aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle uyarmıştı.

Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir