Qtum Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Kadar?

Qtum Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Kadar?

Singapur merkezli Qtum Vaktı tarafından desteklenen Qtum, blok zincir teknolojisini kullanan açık kaynak kodlu bir platformdur. Qtum, hibrit Blockchain uygulama projesidir. Qtum’un çekirdek teknolojisi, Proof of Stake (PoS), Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve Bitcoin çekirdeği de olmak üzere, çok sayıda sanal cihazlara imkân sağlayan Hesap Soyutlama Katmanını kullanmayı amaçlar. Merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri baz alarak, üzerinde çalışmasına ve geliştiriciler için sağlam bir ortam sunmaya olanak sağlayacağına inanılmaktadır.

 

Nasıl Çalışır?

Temel teknoloji, Bitcoin çekirdeği ve EVM’nin ‘’Harcanmayan İşlem Çıkışı’’ modeli ile köprü vazifesi gören ‘’Hesap Özeti Katmanı’’ kullanır.

Qtum Vakfı, iş dünyasına açık kamu Blockchain’i olmanın peşinde. Geliştirme çabaları, bu projeyi imalat, endüstriyel lojistik, finans, sahtecilikten koruma, mobil telekomünikasyon gibi farklı sektörlere pazarlanmasını sağlayacak.

Qtum, Ethereum Blockchain’i ile karşılaştırıldığında, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri yürüten, Turing komple bir Blockchain yığını sağlamaktadır. Bununla beraber, Ethereum’dan farklı olarak Qtum, Bitcoin için kurulan UTXO işlem modeli örnek alınarak tasarlanmıştır. Ayrıca Qtum, iş kabulü için daha pratik bir algoritma olan Proof of Stake’i kullanır.

 

Akıllı Sözleşmeler

Qtum, eski kurumların ve kurulu sektörlerin Blockchain teknolojisi ile arabirim yapmasını daha rahat bir hale getirmektedir. Kullanıcılar kendi dijital paraları oluşturabilir ve ICO düzenleyebilir.

 

Akıllı Sözleşme Yönetimi

Qtum, akademik partnerleri ile iş birliği içerisinde, iş akıllı sözleşmeleri geliştirip iş akışını standart bir hale getirmek için metotlar ve araçlar geliştirir. Akıllı sözleşmeleri işlenebilir bir kıvama getirmek için okunabilir olan anlaşmaların, resmi bir şekilde doğruluğunun kabul edilebilir çevirisini, bunların koşul, hüküm ve unsurlarının hatalara dayanıklı spesifikasyonunu içermektedir.

 

Qtum Ne Kadar?

27.02.2018 günü 15:18 tarihi itibariyle 28,80 dolardan işlem görmektedir. Piyasa değeri 2,1 milyar dolar ve günlük işlem hacmi ise 348 milyon doların üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir