Sanal Paralar Finansal Krizlerin Etkisini Azaltabilir

Sanal Paralar Finansal Krizlerin Etkisini Azaltabilir

 

Morgan Stanley’in paylaştığı rapora göre, merkez bankaları çokta uzak olmayan bir zaman sonra faiz oranlarını önemli bir ölçüde düşürebilmek için sanal para birimlerini kullanabilecek. Böylece yaşanması muhtemel finansal krizlerinde etkisini azaltabilecek.

Sanal paralar bu anlamda değişim yaparak, bu kullanım tarafları ile finansal krizlerin önüne geçebilir.  Strateji uzmanı Sheena Shah’ın öncülüğündeki Morgan Stanley gurubu, merkez bankalarının sanal para birimleri kullanabileceği çoğu alana göz attı. Fakat bu araştırmanın en önemli sonucu sanal paraların fiat para birimini geçeceği konusudur. Bu araştırmaya ile çok şeyler de ortaya çıkmış oldu.

Potansiyel uygulamanın en tuhaf konularından biri, para politikaları alanında sanal para birimlerinin merkez bankalarının faiz oranlarını daha nerin olumsuz bölgelere almalarına izin verebileceğidir. Bu şekilde büyük finansal krizlere engel olunabileceğidir.

Bir mali kriz yaşanması durumunda merkez bankaları, borç veren ve tüketicileri duymuş oldukları etkilerden koruyabilmek için faiz oranlarını büyük bir ölçüde azalttı. Fakat bu birkaç eyalet bankasını, hala bazı eyaletlerde kalan olumsuz bölgelere yönlendirdi. Sheena Shah ve grubu, bu probleme sanal paraların çözüm oluşturacağını öngörüyor. Morgan Stanley’in raporunda şu bilgiler bulunuyor;

Teorik olarak %100 dijital olan parasal sistem, olumsuz oranlara imkân tanıyabilir. Bu bazı merkez bankalarına hitap etmektedir. Rahatça dolaşan kâğıt paralar ve sanal paralar merkez bankalarının negatif mevduat oranlarını zorlamalarına sınır getiriyor.

Paranın dijital versiyonu teorik olarak ekonomide dolaşımdaki bütün paralarda olumsuz mevduat oranlarının uygulanmasına imkân sağlayabilir. Böylece sanal para birimlerini kullanmak, bankalardaki sorunların %5 oranında azalmasını sağlayabilir. Bu merkez bankaları için çok büyük güvence olmaktadır. Sanal para birimlerini kullanmak, bu ihtimal için iyi bir yükseliş gösterebilir. Ancak bu fikrin negatif yönlerinin olmadığını söyleyemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir