Satoshi Nakamoto Kim?

Satoshi Nakamoto Kim? Onun kim olduğunu bilmiyorken, ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto, Kasım 2008’de Kripto E-Mail Listesi aracılığıyla bir evrak yayınlayarak, Bitcoin protokolünün mucidi oldu.

Daha sonra, 2009 yılında Bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü piyasaya sürdü ve 2010’un sonlarına doğru kaybolmaya başlayana kadar projedeki diğerleriyle e-mail listeleri aracılığıyla iletişimde oldu.

Nakamoto, açık kaynak ekibi üzerinde çalışan kişilerle birlikte çalıştı ancak kendisi hakkında kişisel bir şey açıklamamaya özen gösterdi ve 2011 ilkbaharında en son haber alan kişi, “başka şeylere” kapıldığını söyledi.

Ama Satoshi Japon’du, değil mi?

Dış görünüşe aldanmamak gerekir. Ya da belki de aldanmalıyız.

“Satoshi”, “hızlı düşünen, akıllı olan, açık düşünce” anlamına gelir. “Naka”, “orta, iç veya ilişki” anlamına gelebilir. “Moto”, “köken” veya “temel” anlamına gelebilir.

Yukarıda bahsedilen kelimelerin tümü, akıllı bir algoritma tasarlayarak bir yapı kuran kişiye işaret ediyor. Elbette ki sorun, her kelimenin birden fazla olası anlam taşımasıdır.

Japon olup olmadığından emin değiliz. Aslında, onun aslında bir ‘erkek’ olduğu bile varsayılamaz.

Bunu sadece bir konuşma şekli olarak kullanıyoruz, ancak bunun bir takma ad olabileceğini, ‘o’, hatta ‘onlar’ olabileceğini düşünüyoruz.

Blockchain

Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, ancak insanların tahmin ederken kullandıkları dedektif teknikleri bazen cevaptan daha ilginçtir. The New Yorker’dan Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin’in Trinity Koleji’nden mezun bir şifreleme öğrencisi olan Michael Clear olduğuna inanıyordu.

Bu sonuca Nakamoto’nun çevrimiçi yazılarından 80.000 kelimeyi analiz ederek ve dilsel ipuçlarını araştırarak geldi. Ayrıca Finlandiyalı ekonomi sosyoloğu ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan şüpheliydi.

Her ikisi de Bitcoin’in mucidi olmayı reddetti. Michael Clear, 2013 İnternet Zirvesinde Satoshi olmayı genel olarak reddetti.

Başka bir teori, bilgisayar bilimcileri Donal O’Mahony ve Michael Peirce’nin Satoshi olduklarını ve dijital ödemeler üzerine yazdıkları bir makaleye Hitlerh Tewari’nin birlikte yayınladığı bir kitleye dayandığını ileri sürüyor. O’Mahony ve Tewari, Michael Clear’in öğrenci olduğu Trinity College’da okudu.

Bitcoin

Onun hakkında ne biliyoruz?

Bildiğimiz Bitcoin’in gelişiminde erken safhalarda kendisiyle ilişkili olan insanlarla yapılan röportajlara dayanarak, sistemi çok kapsamlı bir şekilde düşündüğüdür.

Çekirdek geliştirici Jeff Garzik’e göre, klasik bir yazılım mühendisinden bekleyebileceğiniz aynı titiz testleri uygulamadığından, kodlaması geleneksel değildi.

Ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi üzerine bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analiz, Satoshi’nin Bitcoin ağındaki ilk bloklardan birçoğunu işlediğini ve yaklaşık 1 milyon Bitcoin tutarında bir servet inşa ettiğini ileri sürdü. Bu adette Bitcoin, Haziran 2017’nin 2.500 dolarlık döviz kuru üzerinden 2,5 milyar dolara denk geliyor.

Hükümet için mi çalışıyordu?

Elbette söylentiler var. İnsanlar adını “merkezi istihbarat” olarak yorumladı, ancak insanlar görmek istediklerini görecekler. Komplo teorilerinin doğası böyle bir şey.

Ayrıca, bir takma ad kullanmak akıllıca, çünkü insanları arkasındaki kişilikten çok teknolojiye odaklanmaya zorladı. Bitcoin günün sonunda Satoshi Nakamoto’dan çok daha büyük.

Satoshi Nakamoto Kim?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir