SBI Ripple Asia, Japonya ve Güney Kore arasında blockchain tabanlı fon transfer sistemini test edecek.

SBI Ripple Asia, blockchain tabanlı fon transfer sistemini test edecek. SBI Ripple Asia, 2017 yılı sonuna kadar Japon ve Güney Kore bankaları arasında dağıtık defter teknolojisi (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanarak bir fon transfer sisteminin testine başlayacağını duyurdu.

Tokyo merkezli finansal hizmetler şirketi SBI ve Ripple‘ın ortak girişim şirketi olan şirket, bu yılın başında Japonya’da Ripple’in teknolojisini kullanarak bir pilot uygulama gerçekleştirmek için bir konsorsiyum başlattı. SBI Ripple Asia, yerel medyaya göre, planın Güney Kore’ye yayılması için Blockchain ve yapay zeka çözüm sağlayıcı DAYLI Intelligence ile birlikte çalışacak.

SBI Ripple Asia, Asya pazarlarında Ripple ürünlerinin ve hizmetlerinin kullanımını güçlendirmek amacıyla 2016 yılının başında kuruldu.

Girişim ayrıca, Ekim ayında başlayan, yaklaşık 20 şirketten mühendisleri Blockchain ve şifreleme teknolojilerinde eğitmek için bir program planlıyor. İlgili şirketler arasında Nomura Araştırma Enstitüsü, Toppan Printing ve NEC yer alıyor.

Daha önceki yazımızda belirttiğimiz üzere, Akbank, yurtdışı para transferlerinde hız kazandırıp, işlem maliyetlerini düşüren, Blockchain tabanlı ödeme sistemi Ripple ile anlaşmıştı.

Akbank, Ripple ile anlaşmasının ilk adımı olarak, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler dahilinde pilot çalışma başlattı.

Akbank, Blockchaini kullanarak, müşterilerine daha hızlı ve daha saydam bir şekilde para transferi hizmeti ve müşteri tecrübesi sunmayı amaçlıyor. Akbank’ın yeni ürünü, hızlı ve esnek yapısı, gider ve döviz kurlarını evvelce sunabilmesi, masrafları azaltması ve 7/24 özelliğiyle fark yaratacak.

Akbank Direk Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, küresel düzeyde tüm gelişmeleri yakından izlediklerini belirtti. Ulutaş, dijital teknolojinin sunduğu tüm imkanları müşterileri için fırsata dönüştürmeye odaklandıklarının vurguladı. “Blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanma ile ilgili adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“Son zamanlarda bir hayli değişik alanda devrim niteliğinde çözümler sunan Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni mertebenin, hız ve şeffaflığı artırırken, fiyatları düşürerek finans sektöründe birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”

Ulutaş dünyada bu konudaki gelişmeleri ve Finans sektörü ile teknolojiyi birleştiren FinTech’leri yakından izlediklerini belirtti. Akbank’ın yenilikçilik vizyonu doğrultusunda FinTech’lerle yapılacak doğru ve stratejik işbirlikleriyle müşterilerini yeni teknolojilerle buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ilave etti.

Öte yandan Ripple Labs, ödeme servis sağlayıcı pazarında müşterilere ilgi duyan bankalarla müşteri listesini büyütmeye devam ediyor. Ripple’dan yapılan basın açıklamasında ağlarına MUFGBBVASEBAkbankAxis BankYES BANKSBI RemitCambridge Global PaymentsStar One Credit Union ve eZforex.com bankalarının eklendiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir