Zimbabve Merkez Bankası, Finansal Kurumların Sanal Para Barındıran İşlemleri Yapmasına Yasak Getirdi

Zimbabve Merkez Bankası, Finansal Kurumların Sanal Para Barındıran İşlemleri Yapmasına Yasak Getirdi

 

NewsDay’in 12 Mayıs tarihli haberine göre, Zimbabve Merkez Bankası yakın bir zamanda ülke içindeki finansal kurum ile kuruluşların sanal para birimleriyle işlem yapmasına yasak getirmişti. Buna göre, Reserve Bank of Zimbabwe’nin finansal kurumlar müdürü ve kayıt memuru olan Norman Mataruka, cuma günü genelge paylaştı. Bu genelgede, tüm finansal kuruluşların altmış gün içinde sanal para birimleri ile hizmet vermeyi durdurmasını var olan sanal para ile alakalı hesapları da nakit para çevirmesini söylemişti.

Finansal kurumlara, kurumsal ya da bireysel olması gözetilmeden dijital para birimleri barındıran ticaret, yatırım ve buna benzer iş yapmamaları gerektiğini dile getirdi. Bu kararın gerekçelerini de anlatan Mataruka, sanal para birimlerini ve itibari paraya yönelik finans sisteminin birbirine bağlılığını dile getiren RBZ’nin ödeme sistemlerinin bütünlüğünü koruma şartı olduğunu belirtmiştir. Fakat merkez bankası bu olayı sanal para birimleri için sağlayamamaktadır.

NewsDay, RBZ’nin genel müdürü John Mangudya’nın ayrı bir şekilde açıklamada bulunarak halkı, ülkedeki sanal para ticareti ve işlemleri yapan kişilerin kendi sorumluluğu altında yapmaları gerektiğini söyledi. Açıklamasında şunları belirtti;

‘’Çevrimiçi ya da diğer şekillerde sanal para birimi alan, satan veya diğer işlemleri yapan kişiler oluşturduğu riskleri dikkate alarak yapmalılar. Merkez Bankası veya ülkedeki herhangi bir düzenleyici kuruluştan yardım istememelidirler.’’

2017 senesinin kasım ayında yapılan bir haberde, RBZ o dönemlerde herhangi bir devlet kurumu bununla alakalı düzenleyici çerçeve yayınlayana dek Bitcoin gibi sanal para birimleri yasa dışı olarak görülüyordu. Nisan ayının ilk başlarında Hindistan Merkez Bankası, bu duruma benzer bir yasaklama paylaşarak yetkisi dahilinde tüm kurum ve kuruluşlar ile bireylere sanal para ile ilgili işlem yapmaktan men etmiş bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir