Ana Sayfa Altcoin Ethereum (ETH) Akıllı Sözleşmeler Nedir? Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışırlar?

Akıllı Sözleşmeler Nedir? Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışırlar?

26
0
Akıllı Sözleşmeler Nedir? Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışırlar?

Bu rehberde akıllı sözlemeler nedir, akıllı sözleşmeler nasıl çalışır sorularının cevaplarını ana hatlarıyla paylaştık.

Bitcoin’in yükselişinden sonra birçok yeni kripto para birimi ortaya çıktı. Şı anda en popüler ikinci kripto para birimi hiç şüphesiz Ethereum (ETH). Ethereum, Bitcoin’den ilham aldı, ancak bir önemli farkla: Akıllı Sözleşmeler.

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı Sözleşmeler çevrimiçi ve otomatik olmaları haricinde normal sözleşmeler gibidir. Blockchain üzerinde saklanırlar ve bu şekilde sözleşmenin oluşturulmasından sonra değiştirilmesi imkansız hale gelir. Sözleşmede yer alan kripto para birimleri kullanılarak kolayca transfer gerçekleştirilir.

Bir Akıllı Sözleşmenin Örnek Kullanımı

Bir akıllı sözleşmenin örnek bir kullanımı şu şekildedir:

Adım 1) Ali, Burak’dan yeni bir garaj inşa etmesini istiyor. Ali yalnızca parasını alıp gitmediğinden emin olmak için iş yapıldıktan sonra Burak’a ödeme yapmak istiyor, ancak Burak garajı inşa ettikten sonra gerçekten parayı alabileceğinden emin olmak istiyor.

Adım 2) Ali, inşaat için ödemenin ancak tamamlandığında gönderileceğini belirten bir akıllı sözleşme oluşturur. Sözleşmeyi, şartları kabul eden Burak ile paylaşıyor.

Adım 3) Ali’nin inşaat için ödeme yapmak için kullanacağı para, inşaat tamamlandığında ödemenin gönderileceğini garanti etmek için hesabından otomatik olarak ayrılıyor ve emanet kasaya konuluyor.

Adım 4) Burak garajı tamamladığında ve Ali sonuçta memnun olduğunu kabul ettiğinde para otomatik olarak Burak’ın hesabına aktarılıyor. İnşaat tamamlanmayacak olursa para Ali’nin hesabına iade ediliyor.

Adım 5) Sonuçta inşaatın tatmin edip etmediğine dair bir anlaşmazlık varsa akıllı sözleşme sözleşmenin imzalanmasından önce belirlenen mahkemeye veya üçüncü taraf bir arabulucuya alınabilir. Gelecekte, akıllı sözleşme anlaşmazlıklarını otomatik olarak çözmek için sensörler ve yapay zeka kullanabilecek.

Akıllı sözleşmelerin bu kadar değerli olmasının nedeni, bugün sözleşmelerde ihtiyaç duyulan üçüncü tarafların potansiyel olarak yerini alabilmeleridir. Akıllı sözleşmeler Blockchain üzerine kurulduğundan, işlem ücretleri ya çok ucuzdur ya da yoktur. Ek olarak, ödemeler kripto para birimleri kullanılarak bir saat içinde tamamlanabilir.

Parayı emanete koymak için bir bankaya para ödemek ve paralarını ödemelerini beklemek yerine, akıllı sözleşmeler süreci daha ucuz ve daha hızlı hale getirmek için kullanılabilir. Bu, eBay gibi çevrimiçi yerlerde de uygulanabilir. eBay’e, ödemelerin uygun şekilde yapıldığından emin olmak için güvenilir üçüncü tarafın rolünü oynamak için ödeme yapmak yerine akıllı sözleşmeler kullanabilir. Akıllı sözleşmeler, işlemi daha hızlı ve daha ucuz hale getirerek neredeyse tüm işlemlerde aracıların potansiyel olarak yerini alabilir.

Karmaşık akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz uygulamalar  (dApps) oluşturmak için de kullanılabilir. dApps’lerin potansiyel kullanımları, hizmet bedeli olmayan çevrimiçi işe alım yerlerinden dünyadaki insanlarca kullanılmayan bilgisayar işlem gücünü ödünç vermeye kadar uzanmaktadır. Diğer ilginç bir dApp konsepti ise kullanıcıların engellenmediği ve kişisel bilgilerini büyük bir kuruma vermek zorunda olmadıkları merkeziyetsiz bir sosyal medya platformudur.

Bir Cevap Yazın