Ana Sayfa Altcoin Altcoin Nedir? Altcoinler’le İlgili Bilinmesi Gerekenler

Altcoin Nedir? Altcoinler’le İlgili Bilinmesi Gerekenler

46
0
Altcoin Nedir

Altcoin nedir? Bu sorunun ve altcoinler‘le ilgili daha fazla detayı bu rehberde bulabilirsiniz.

Altcoin Nedir?

Altcoin’ler, Bitcoin‘in başarısından sonra ortaya çıkan alternatif kripto para birimleridir. Genellikle kendilerini Bitcoin’e daha iyi bir alternatif olarak lanse ederler. Eşler arası ilk dijital para birimi olarak Bitcoin’in başarısı birçok projenin onu takip etmesine neden oldu.

Birçok altcoin, Bitcoin’in sahip olduğu algılanan sınırlamaları ve rekabet avantajı olan yeni sürümleri ortaya çıkarmayı hedefliyor. “Altcoin” terimi, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini kapsamaktadır ve yüzlerce altcoin vardır.

Altcoin Terimi

“Altcoin” iki kelimenin birleşimidir: “alt” ve “coin”; buradaki alt “alternatif” ibaresi ve “coin” “kripto para birimi” özünde “para” anlamına gelmektedir. Bu şekilde altcoin terimi Bitcoin’e alternatif kripto para birimi kategorisini ima etmektedir.

Bitcoin’in başarı öyküsünden sonra birçok eşler arası dijital para birimi bu başarıyı taklit etmek amacıyla ortaya çıktı. Bitcoin ilk kripto para birimi olması ve en iyi bilinen kripto para birimi olmasına rağmen günümüzde Bitcoin’i çeşitli şekillerde geliştirmeyi amaçlayan yüzlerce altcoin vardır.

Altcoinler’in çoğu Bitcoin tarafından sağlanan temel çerçeve üzerine kuruludur. Bu nedenle çoğu altcoin eşler arasıdır, kullanıcıların blokları açmak için zor problemleri çözdüğü ve web’de işlem yapmak için verimli ve ucuz yollar sunan bir madencilik sürecine sahiptir. Ancak birçok benzer özelliğe rağmen altcoinler birbirinden oldukça farklıdır.

Altcoinler, farklı çalışma kanıtı algoritmaları ile kullanıcıların madencilik yaparken enerji harcamaları için farklı yöntemler ve kullanıcı anonimliğini artırmak için uygulama geliştirmeleri de dahil olmak üzere çeşitli işlemsel çeşitlilikle Bitcoin’den farklıdır.

İlk Altcoin

İlk kayda değer altcoin Namecoin’dir. Namecoin, Bitcoin koduna dayanıyordu ve aynı çalışma kanıtı algoritmasını kullanıyordu. Bitcoin gibi Namecoin ise 21 milyon token’la sınırlıydı. 2011’in Nisan ayında tanıtılan Namecoin öncelikle kullanıcı adlarını daha az görünür hale getirerek Bitcoin’den ayrıldı ve kullanıcılara anonimlik ve sansür direncini arttırmaya yönelik kendi .bit alanlarını kullanarak kayıt olmalarını ve madencilik yapmalarını sağladı.

Mevcut önde gelen altcoin’ler arasında Ethereum, XRP, Litecoin yer almaktadır. Ethereum, Bitcoin’e en yakın rakip olarak görülmektedir ki toplam piyasa değeri ile en büyük altcoin’dir.

CoinMarketCap‘in verilerine göre, 2019 Ağustos itibariyle 2.400’den fazla altcoin bulunmaktadır. Bunların bir kısmı bir şirket tarafından yönetilen coin’ler iken birçoğu ise Bitcoin gibi merkeziyetsiz yapıdadır.

Bir Cevap Yazın