Ana Sayfa Altcoin Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin Cash (BCH) Nedir? İşte BCH’a İlişkin Her Şey!

Bitcoin Cash (BCH) Nedir? İşte BCH’a İlişkin Her Şey!

53
0
Bitcoin Cash (BCH) Nedir

Bu rehberde Bitcoin Cash nedir, BCH nedir sorularının cevabını verecek, Bitcoin Cash (BCH) hakkında merak edilenlere cevap verdik.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir
Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin‘in (BTC) bir hard fork’u (sert çatallanmış hali) olan bir kripto para birimidir.

Bitcoin Cash’in Oluşumu

1 Ağustos 2017’de orijinal Bitcoin (BTC) ağında bir hard fork meydana geldi ve blok büyüklüğü 1 MB’dan 8 MB’a yükseldi. İşlem hızlarını artırmak ve işlem ücretlerini düşürmek için orijinal Bitcoin konseptini değiştirmek gerekiyordu.

Birçok geliştirici tarafından desteklenen bir görüş, bloğun boyutunu artırmaktı. Karar sadece teknik değil, aynı zamanda ideolojikti:

  • Devam etmek için “doğru” yol hangisi?
  • “Orijinal Satoshi Vizyonu” nedir?

Bitcoin (BTC) ağındaki bir grup 478559 numaralı blokta bir çatal oluşturarak ağdan ayrılmaya karar verdi ve böylece Bitcoin Cash (BCH) adında farklı bir Bitcoin sürümü oluştu; bölünmeden sonraki ilk blok 478559 numaralı bloktur. Bitcoin Cash, 1 Ağustos’ta farklı kurallarla ve ağ altyapısına sahip olarak başlatıldı.

Bu grubun arkasındaki insanlar, Jihan Wu, Bitmain’in kurucu ortağı ve büyük bir maden çiftliğinin ortak sahibi olan kripto alanında çok cesur (ve tartışmalı) bir figür olan Roger Ver’di (Bitcoin Jesus). İlginçtir, Roger’ın görüşü Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun görüşünü yansıtan “gerçek Bitcoin” olduğu yönündedir.

Bitcoin Cash’in Sunduğu Çözümler

Bitcoin Cash’in çözmeye çalıştığı asıl sorun orijinal Bitcoin ağının 7 tps civarında olan düşük işlem hızıdır. American Express saniyede ortalama birkaç bin işlem, PayPal 194 tps, Ethereum (ETH) 15 tps, Dash (DASH) 48 tps, Cardano (ADA) 5–7 tps, Ripple (XRP) 1000 tps ve Visa 22000 tps’ye kadar Visa (yıllık basit ortalama 1700 tps civarında) işlem yapabilirken Bitcoin Cash (BCH) 24-292 civarında işlem hızına sahip.

Bitcoin’in en büyük sorunlarından biri de ölçeklenebilirlik sorunu. Blok boyutu 1 MB olarak ayarlandı. Bitcoin Cash (BCH) ile blok boyutunu artırıldı (8 MB) ve böylece ölçeklenebilirlik problemi kısmen çözülmüş oldu.

Avantajları

Bitcoin Cash (BCH), ölçeklenebilirlik sorunlarını bir dereceye kadar çözerek ödeme işlemlerini daha hızlı, daha verimli ve daha ucuz hale getiriyor.

Madencilik perspektifinden bakarsak, hem Bitcoin’in (BTC) hem de Bitcoin Cash’in (BCH) hash oranlarına ve her iki kripto para biriminin fiyatına da bakmamız gerektiğinden biraz daha karmaşıktır.

Roger, orijinal Satoshi’nin “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Para Sistemi” başlıklı white paper’ında olduğu gibi, “elektronik para” konusunda çok iyi bir dijital para kazanma potansiyeline sahip.

“Tamamen eşler arası elektronik para sürümü, çevrimiçi ödemelerin bir finans kuruluşundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine olanak tanır.”

Dezavantajları

Roger’ın görüşü son derece agresif ve birçok kez görüşünün tek doğru olduğunu söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayrıca BTC ve BCH logolarının birbirlerine olan benzerliği Bitcoin Cash’in Bitcoin’den ayrılma konusunda aslında isteksiz olduğunu, ona benzemeye çalıştığını ortaya koyuyor.

Bitcoin ve Bitcoin Cash
Bitcoin vs Bitcoin Cash Logosu

Daha büyük 8 MB’lık blok boyutları ile Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Cash’in (BCH) güvenliğini sağlamak için önemli ölçüde daha az hash rate ile Bitcoin’e kıyasla daha az saldırıya dayanıklıdır ve en önemlisi Bitcoin kadar merkeziyetsiz değildir.

Diğer bir nokta da bir CEO’nun olması şu sorusunun sorulmasına neden oluyor: Bir kripto para birimi için gerçekten bir kral veya monarşiye ihtiyacımız var mı? Merkezi olmayan topluluk, kriptonun geleceğinden sorumlu olmaz mı, tepedeki bir “merkezi” insana ihtiyaç var mı?

Son olarak, Bitcoin Cash (BCH) madenciliği de Bitcoin’inkinden (BTC) büyük ölçüde daha merkezileştirilmiş durumda.

Fiyat Etkisi

Bitcoin Cash’in (BCH) fiyatı şu anda $ 227,28 dolar (1.337,61 TL) olup, $ 4,103,197,897 dolarlık piyasa değeri ile en değerli 4. kripto para birimi.

Bitcoin’de (BTC) olduğu gibi, maksimum Bitcoin Cash (BCH) arzının da 21 milyon token ile sınırlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Rekabet Gücü

Birçok kişi Bitcoin ve Bitcoin Cash’i birbirine rakip olarak görüyor, çünkü BCH BTC’nin bir hard fork’u.

Yukarıdaki ikisinin arasındaki temel teknik farkları ele aldık. Hangisi daha iyi bir seçim olduğu ise yatırımcının tercihi. Konuyla ilgili birçok görüş var, ancak genel olarak BCH bugün işlemler için bir para birimine benziyor. Öte yandan BTC daha güvenli, saldırılara karşı daha dirençli, bir değer deposundan daha iyi bir varlık sınıfı gibi görünüyor.

Bitcoin Cash Alternatifleri

Bitcoin Cash’e yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar “orijinal” Bitcoin’e (BTC) ve diğer BTC ve BCH fork’larına çok dikkat etmeliler.

BCH ile ilgili olarak büyük hareketler yaşandı:

  1. Bitcoin ABC (Ayarlanabilir Blok Boyutu), Roger Ver, Bitmain (Jihan Wu’nun kurucusu olduğu), Binance, Coinbase ve bitcoin.com’un desteğine sahip. Bitcoin Cash ABC tarafı kuralları geliştirmek istiyor, ancak mevcut fikri şu anda olduğu gibi devam ettirmek istiyor.
  2. Craig Wright ve Bitcoin SV (Satoshi’nin Vizyonu) fikri, bitcoing.org ve diğerlerinin desteğine sahip. Craig Wright nChain’in baş bilim insanı ve ayrıca Bitcoin’i uygun bir ödeme yöntemi olarak görmeyip, Bitcoin SV’nin orijinal Satoshi protokolüne daha yakın olduğunu öne sürüyor.
  3. Andrew Clifford ise Bitcoin Unlimited tarafını destekliyor.

Bir Cevap Yazın