Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin’i Kim Kurdu? Bitcoin’in Yaratıcısı Kim?

Bitcoin’i Kim Kurdu? Bitcoin’in Yaratıcısı Kim?

69
0
Bitcoin'i Kim Kurdu? Bitcoin'in Yaratıcısı Kim?

Bu rehberimizde Bitcoin’i kim kurdu, Bitcoin’in yaratıcısı kim, Satoshi Nakamoto kimdir gibi insanlar tarafından merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Bitcoin’i Kim Kurdu?

Bitcoin, kimsenin bugüne kadar gerçek birisiyle veya bir grup insanlar ilişkilendiremediği Satoshi Nakamoto tarafından kuruldu. 2011 yılında internetten kaybolan Nakamoto’nun ardından kim olabileceğine dair birkaç ipucu bıraktı. Yıllar geçtikçe birçok kişi açık kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti ve hepsi tartışmasız iddiasını gerçeklerle destekleyemedi.

İlk olarak Bitcointalk forumunda boy gösteren Nakamoto, ilk Bitcoin bloğunun kazılmasından iki yol önce Bitcoin üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. Genesis bloğu ya da Bitcoin blok zincirindeki ilk blok 3 Ocak 2009’da madencilikle çıkarıldı. Nakamoto Genesis bloğun madencisiydi ve yaptığı bu madencilikle ilk 50 Bitcoin’lik madencilik ödülünü almayı başardı.

Bununla birlikte ilk bloktaki bu ödül Genesis bloğunun kodda ifade edilme şeklindeki bir tuhaflıktan dolayı vazgeçilmezdi. BitMEX Research, Bitcoin’in ilk madencilik günlerine dönük bir analiz yaptı ve “isimsiz birinin” 700.000 Bitcoin’in madenciliğini yaptığı sonucuna vardı. Pek çok kişi bu isimsiz kişinin Nakamoto olduğunu varsayarken, bu iddia henüz resmi olarak kanıtlanmış durumda değil.

Ben “Satoshi Nakamoto”yum!

Sözde Bitcoin Yaratıcsı Craig S. Wright
Sözde Bitcoin Yaratıcsı Craig S. Wright

Satoshi olduğunu iddia edenlerden en bilineni Avustralyalı akademisyen Craig S. Wright’dır. Wright, 2015 yılının başlarında olduğu gibi Bitcoin’in mucidi olduğuna dair tartışılmaz kanıtlarla halka açık bir gösteri sunmak için defalarca çalıştı ancak bu güne kadar başarılı olamadı. Başarısız iddiaları sonrası kripto para piyasası onu “Sahte Satoshi” olarak isimlendirmeye başladı.

Bitcoin Sahibi Dorian Nakamoto
Sözde Bitcoin’in Sahibi Dorian Nakamoto

Kaliforniya’da yaşayan Dorian Nakamoto, Nakamoto soyadından dolayı bir gazeteci tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddiasıyla gündeme geldi. Bununla birlikte, çok hızlı bir şekilde bu iddia Dorian tarafından reddedildi ve onaylanmadı.

Sözde Bitcoin'in Yaratıcısı Hal Finney
Sözde Bitcoin’in Yaratıcısı Hal Finney

Satoshi’nin bilinmeyen kimliğinde dikkat çeken diğer isimler ise kriptograflar ve bilgisayar bilimcileri. Satoshi Nakamoto’dan Bitcoin alan ilk kişi olan ünlü bir kriptograf Hal Finney, Bitcoin ağına ilk kez dahil olması nedeniyle en ünlü şüphelilerden biri. Bitcoin’in yaratılmasından bir yıldan daha kısa bir süre sonra Nakamoto ve Hal Finney, Bitcoin tartışma forumlarında (Bitcointalk), teknoloji ve gelecekteki etkileri gibi konuları tartışarak birkaç mesaj alışverişinde bulundu. Finney, 2014 yılında ALS’den vefat etti ve bazılarının dünyanın ilk merkeziyetsiz para birimi ile olan ilişkisi konusunda spekülasyonlara neden oldu.

Sözde Bitcoin'in Sahibi Nick Szabo
Sözde Bitcoin’in Sahibi Nick Szabo

Nick Szabo ise Bitcoin’den birkaç yıl önce icat edilen dijital bir para birimi olan Bit Gold’u yaratan ünlü bir kriptograf. Bitcoin’in yaratılışına doğrudan dahil olmuş gibi görünmemesi gerçeği, projesi buna çok benzer olmasına rağmen bazılarının Bitcoin’in yaratıcısı olabileceği tahmininde bulunmasına yol açtı.

Satoshi Nakamoto Kimliğini Neden Gizliyor?

Bitcoin Yaratıcısı Kim

Dünyanın ilk merkeziyetsiz para biriminin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, kripto para para biriminin doğası gereği kesinlikle isimsiz kalmalıydı. Merkezi bir başarısızlık noktası olmayan bir protokol oluşturduktan sonra, Nakamoto, anonimliğini korumanın, muhtemelen Bitcoin’in sahip olabileceği en son merkezi başarısızlık noktasını kaldırabileceğinin farkına varmış olabilir: Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla ilişkilendirilebilecek tek bir kimliği ortadan kaldırmak, Bitcoin topluluğunun siyasetini, kurallarını veya karar vermesini etkileyebilecek tüm yüzleri ortadan kaldırıyor.

Satoshi her kim ise günümüzün inkar edilemez dahilerinden birisi olduğu açıktır. Bitcoin ağı, Bizans Generalleri Formülü’ne istisnai bir çözüm olarak, tüm doğru yerlerde ekonomik teşvikler sağlıyor. Satoshi Nakamoto, güzel bir şekilde tasarlanmış (ve dünyanın ilk) dijital olarak az bulunan varlıklarını Bitcoin olarak adlandırmak için kriptografi, matematik, oyun teorisi ve ekonomik kavramları ele aldı ve uygulamaya koydu.

Bir Cevap Yazın