Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

10
0
Bitcoin Nasıl Satın Alınır?
Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bu rehberimiz ile Bitcoin’in ne olduğunu öğrendiniz ve muhtemelen heyecanlısınız ve şimdi bir miktar Bitcoin satın almak istiyorsunuz. Peki Bitcoin nasıl satın alınır? Cevabı bu rehberde!

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Önemli Hatırlatma: Lütfen, asla kaybedebileceğinizden daha fazla Bitcoin yatırımı yapmayın. Kripto para birimlerinin fiyatları son derece değişkendir ve fiyatlar beklenenden daha fazla düşebilir.

Bitcoin, borsalar veya doğrudan insanlardan satın alınabilir. Kimden satın aldığınıza ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, nakit paradan kredi ve banka kartlarına, banka havalelerine ve hatta diğer kripto para birimleri arasında değişim yaparak birçok şekilde Bitcoin satın alınabilmektedir.

1) Bir Cüzdan Ayarlayın

İlk adım, Bitcoin’inizi saklamak için bir cüzdan ayarlamaktır. Tercih ettiğiniz satın alma yöntemi ne olursa olsun bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Bu bir çevrimiçi cüzdan (borsa platformunun bir parçası veya bağımsız bir sağlayıcı aracılığıyla), masaüstü cüzdan, mobil cüzdan veya çevrimdışı bir cüzdan (donanım cihazı veya kağıt cüzdan gibi) olabilir.

Bu cüzdan kategorilerinde bile aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli hizmetler vardır, bu nedenle hangi cüzdan türünün gereksinimlerinize en uygun olduğuna karar vermeden önce biraz araştırma yapın. Bazı cüzdanlar hakkında daha fazla bilgiyi ve bunların nasıl kullanılacağına dair ipuçlarını buradan bulabilirsiniz.

Herhangi bir cüzdan için en önemli nokta anahtarlarınızı (bir karakter dizisi) ve/veya şifrelerinizi güvende tutmaktır. Onları kaybederseniz, orada depolanan Bitcoin’e erişiminizi kaybedersiniz.

Online Bitcoin Satın Alma

2) Bir Borsa Hesabı Oluşturun

Kripto para borsaları sizin adınıza Bitcoin alıp satmaktadırlar. Halihazırda değişen derecelerde likidite ve güvenlikle faaliyet gösteren yüzlerce borsa var ve bunları birçoğu kapanırken yenileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Cüzdanlarda olduğu gibi, borsalar arasında seçim yapmadan önce biraz araştırma yapmanız önerilir. Borsa seçimi yaparken saygın, uzun yıllardır faaliyet gösteren, ticaret hacmi yüksek borsaları tercih etmeniz önerilir.

Şu anda dünyadaki en büyük Bitcoin borsası Binance’dır. Diğer yüksek hacimli borsalar Coinbase, Bitstamp ve Poloniex’tir. Bu borsalar kripto para veya ABD doları ile Bitcoin alımına imkan tanımaktadırlar.

Türk Lirası ile Bitcoin alabileceğiniz yerli ve saygın borsalar sırasıyla BTCTurk ve Paribu’dur.

Tüm bu borsalar müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerine sahiptir. Bu nedenle borsalara kayıt olurken hesap doğrulama için kimlik bilgileri gerekmektedir. Bu hesap onaylama işlemi genellikle resmi kimliğinizin bir fotoğrafını ve bazen de bir adres kanıtını kapsamaktadır.

Çoğu borsa, banka havalesi veya kredi kartı ile ödeme kabul eder ve bazıları PayPal (ülkemizde kullanılmamaktadır) havaleleriyle çalışmaya hazırdır. Ve çoğu borsa işlem ücreti (genellikle Bitcoin ağını kullanma ücretlerini içeren ücretler) alır.

Her borsa, hem kurulum hem de işlem için farklı prosedürlere sahiptir ve satın almayı gerçekleştirebilmeniz için size yeterli ayrıntıyı vermelidir. Değilse, borsanızı değiştirmeyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Borsa bir kez ödeme aldıktan sonra talebinize karşılık gelen Bitcoin miktarını satın alacak ve borsada otomatik olarak oluşturulan bir cüzdan içine yatıracaktır. Borsadan alınan Bitcoin’in cüzdana transfer edilmesi Bitcoin ağındaki yoğunluklar nedeniyle dakikalar veya bazen saatler sürebilir.

Nakit Para ile Bitcoin Satın Alma

3) Bir Satın Alma Yöntemi Seçin

LocalBitcoins gibi platformlar, yakınınızda nakit para ile Bitcoin alışverişi yapmak isteyen kişileri bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Bitcoin/Kripto Para ATM’leri para karşılığında cüzdanınıza Bitcoin gönderecek makinelerdir. Bankamatik bankasına benzer bir şekilde çalışırlar, cüzdanınızın QR kodunu ekrana tutarsınız ve karşılık gelen miktarda Bitcoin hesabınıza transfer edilir. Coinatmradar size yakın bir Bitcoin/Kripto Para ATM’sini bulmanıza yardımcı olabilir.

Not: Burada belirtilen belirli işletmeler mevcut olan tek seçenekler değildir ve öneri olarak alınmamalıdır.

Bir Cevap Yazın