Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Kazanılır?

113
0
Bitcoin Nasıl Kazanılır

Bu rehberimizde Bitcoin nedir, Bitcoin nasıl kazanılır olmak üzere toplum tarafından merak edilen iki önemli soruya cevap vereceğiz.

Kısaca Bitcoin Nedir

Bitcoin tümüyle eşler arası elektronik para birimidir ve çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine olanak sağlar.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgiye “Tam Olarak Bitcoin Nedir” başlıklı rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kazanılır

1. Ödeme Aracı Olarak Kabul Ederek Bitcoin Kazanmak

Bitcoin kazanmanın en iyi ve en kolay yolu onu bir ödeme aracı olarak onu kabul etmektir. Küçük bir işletmeniz varsa entegrasyon kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Bir mağazanız veya çevrimiçi mağazanız varsa, hiç farketmeksizin kolayca Bitcoin kabul edebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki üç adımı yerine getirmeniz gerekiyor:

1) Coinbase’den ücretsiz çevrimiçi bir Bitcoin cüzdanı alın. Coinbase dışında birçok cüzdan sağlayıcısı bulunmaktadır. Hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vererek bir tercihte bulunabilirsiniz.

Burada unutmamanız gereken şey hiçbir cüzdanın kesinlikle güvenli olmadığıdır. Bu yüzden Bitcoin’lerinizi uzun süre çevrimiçi cüzdanda tutmamaya dikkat edin. Özellikle Bitcoin’lerinizi en az 2 veya 3 farklı yerde veya cüzdanda güvenle sakladığınızdan emin olun.

2) Yazar kasanıza, dükkanınızın camına ve diğer ilgili yerlere Bitcoin adresinizi içeren bir QR kodu yerleştirin. Bunu yapmak için kullandığınız çevrimiçi cüzdanın “Para Al” veya “Para Ekle” gibi bölümüne gitmelisiniz. Bu bölümlerde genellikle Bitcoin adresinizin kodlanmış olduğu bir QR kod yer almaktadır.

Bitcoin Nasıl Kazanılır Bitcoin QR Kod

Müşterileriniz TL, USD veya EUR türünden girebilecekleri bir Bitcoin uygulamasına sahip olacaklardır. Uygulamaları ödemeleri gereken tutara karşılık gelen Bitcoin miktarını anlık olarak hesaplayacak ve gönderim sağlar. Cüzdanınızı kontrol ederek gelen ödemeyi kontrol edebilirsiniz.

Bazı cüzdanlar “Para Al” seçeneği sunar. Bu seçeneği kullanarak Bitcoin’leri daha düzenli olarak kabul edebilirsiniz. Bu seçeneği kullanmadan önce cüzdanınız size almak istediğiniz Bitcoin miktarını girmenizi ister ve size QR kodunu gösterir. Bu yöntemi kullanırken müşterinin ödemesi gereken tutara karşılık gelen Bitcoin’i TL, USD veya EUR türünden hesaplamanız gerekmektedir.

3) Müşterilerinize yenilikçi ödeme entegrasyonunuzu göstermek için mağazanızın giriş kapısına “Burada Bitcoin kabul edilmektedir” metniyle birlikte Bitcoin logosu gösterebilirsiniz. Bu logonun yazdırılabilir bir sürümünü Google Görseller’den kolayca bulabilirsiniz.

Burada Bitcoin Kabul Edilmektedir

Hepsi bu kadar. Gördüğünüz gibi çok kolay. Bir mal veya hizmet satarak Bitcoin kazanmaya hemen şimdi başlayabilirsiniz.

2. Web Sitelerindeki Görevleri Tamamlayarak Bedava Bitcoin Kazanın

Ücretsiz Bitcoin kazanmanızı sağlayan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin çoğunun konsepti siteyi günlük veya belirli aralıklarla ziyaret etmeniz karşılığında Bitcoin almanızdır.

Bu konseptte belirli görevleri yerine getirmeniz (reklam izleme gibi) gerekmektedir.

Her ne kadar bu yöntem ile Bitcoin kazanmak meşru olsa da harcanan zamana karşılık kazanılan Bitcoin miktarı çok düşüktür. Bu nedenle bu sitelerden Bitcoin kazandığınızı düşünürken harcadığınız zaman ve elektrik miktarını da hesaba katmalısınız. Böyle bir tabloda aslında Bitcoin kazanmadığınızı görebilirsiniz.

Bu tip sitelerin güvenilirliğini sürekli sorgulandığı için tavsiyede bulunmamaktayız.

3. Madencilik Yaparak Bitcoin Kazanın

Bitcoin madenciliği yeni Bitcoin’lerin üretilmesi işlemidir. Madencilik yaptığınızda bilgisayarınız Blokchain’e (Blokzincir) yeni bir Bitcoin işlemi ekler ve yeni bloklar arar.

Bir blok içinde kayıtlı olan en son Bitcoin işlemlerini içeren bir veri defteridir. Yeni bir blok keşfettiğinizde belirli sayıda Bitcoin alırsınız. Şu anda bir blok keşfi karşılığında 12.5 BTC verilmektedir. Bu ödül miktarı her dört yılda bir yüzde 50 oranında düşmektedir. 2020’nin Mayıs ayındaki yarılanma etkinliği ile bu BTC ödül miktarı 6.25 BTC’ye düşecek.

Şu anda Bitcoin madenciliğindeki rekabet son derece yüksek. Bu nedenle bilgisayarınızla Bitcoin madenciliği yapmanız mümkün değil. Bitcoin madenciliği donanım açısından son derece rekabetli ve bu nedenle pahalı bir süreç haline dönüşmüş durumda. Bu nedenle çoğu kişi özel madencilik donanımı kullanmakta ve bununla da kalmayıp madencilik havuzlarına yönelmektedir.

Bağlanabilir en popüler madencilik havuzlarından birisi BitMinter’dır. Bu havuzlar ile daha yüksek işlem gücü sağlanmakta, bu sayede büyük madencilik çiftliği kurmaya gerek kalmadan madencilik yaparak Bitcoin kazanılmaktadır. Yine de ülkemizdeki elektrik maliyeti ve madencilik cihazlarının fiyatı hesaba katıldığında Bitcoin madenciliği yapmanın karlı bir iş olmadığı unutulmamalıdır.

Özetle, madencilik yoluyla Bitcoin kazanmanın masraflı ve zaman alıcı bir süreç olduğunu unutmayın.

4. Trade Yaparak Bitcoin Kazanın

Bazı insanlar alım satım yapmanın (trade) bir çeşit kumar olduğunu söyler. Bu iki şeyin kumarla ortak bir yanı olsa da temel olarak farklılıklar vardır. Kumar oynadığınızda kazanma ve kaybetme olasılığınız yarı yarıyadır ki genelde kaybedersiniz.

Trade yaparak para kazanmanın en güvenli yolu arbitrajdır. Kısacası arbitraj, bir varlığı bir yerde belirli bir fiyata satın almak ve hemen başka bir yerde daha yüksek bir fiyata satma fırsatı anlamına gelir. Eğer bunu başaramayacak olursanız bir bakıma kumar oynamış ve kaybetmiş olursunuz.

Bitcoin dünyası tam olarak arbitraj fırsatları sunmaktadır. Ancak, ilk bakışta göründüğü kadarıyla bunun yürütülmesi kolay değildir. Borsalar arasındaki fiyat farkları çoğu zaman belirli nedenlerden dolayı yüksek olabilmektedir. Bu fiyat farkının en temel nedeni fiat para (itibari para) transferleri ve erişim kısıtlamalarıdır. Örneğin Paribu’dan 55.000 TL’ye satın aldığınız 1 BTC’yi BTCTurk’te 60.000 TL’ye satabilirsiniz. Unutmamalısınız ki borsalar alıcı ve satıcıları buluşturan platformlardır ve fiyatı belirleyen borsa kullanıcılarıdır.

Somut fırsatları kendiniz bulmalısınız. Ayrıca, her fırsatın herkes tarafından kullanılamayacağını unutmayın. Şimdi borsaların bir listesini açın ve aralarında fiyat farkı var mı bakın. Varsa bu fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz.

5. Çalışarak Bitcoin Kazanın

Çalışarak Bitcoin kazanmak muhtemelen Bitcoin almanın en sağlam yoludur. Şu anda size Bitcoin ile ödeme yapacak çok bir yer yok ancak bu tip yerlerin sayısı zamanla artıyor.

Bir şirket tarafından istihdam edilerek veya kar amacı gütmeyen bir kuruluştan Bitcoin ile maaş alabilirsiniz. Bunun yanısıra serbest meslek sahibi olarak ödemelerinizi Bitcoin ile alabilirsiniz. Serbest çalışmanın birçok avantajı vardır. Örneğin, bir Bitcoin ortaklık programına katılarak evinizde, oturduğunuz yerden rahatça Bitcoin kazanabilirsiniz.

Evden başkaları için çalışarak Bitcoin kazanabileceğiniz birçok site bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

  1. Bitcointalk Forumu: Forumun hizmetler bölümünden Bitcoin ile ödeme alabileceğiniz iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Kimi işler son derece basit işlerdir. Verilen işleri yerine getirerek işvereninizden Bitcoin alabilirsiniz.
  2. Reddit (Jobs4Bitcoins): Reddit’teki Jobs4Bitcoins topluluğu genelde yazılımcılar için iş ilanlarının yer aldığı bir yerdir. Fakat yine de tüm işler tamamen yazılımla ile ilgili değildir ve farklı iş ilanlarını bulabilirsiniz. O nedenle bu topluluğu sıklıkla ziyaret etmenizi öneririz.
  3. BitGigs: Birçok çeşitli iş ilanının yer aldığı bir platformdur. Platformdan sizin için uygun olan iş ilanlarına cevap vererek Bitcoin kazanabilirsiniz.
  4. Coinality: Coinality, sadece Bitcoin kazanabileceğiniz işleri listelemekle kalmayıp, iş ilanlarını (varsa) haritada göstererek farklı bir yaklaşıma sahiptir. Bu size yakın bir yerdeki iş ilanını bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.
  5. XBTFreelancer: Ödemelerin Bitcoin ile yapıldığı bir başka iş ilanı sitesi. İşler genellikle yazılımla ilgilidir. Yazılım konusunda yeterli beceriye sahipseniz deneyimlerinizle Bitcoin kazanabilirsiniz.
  6. bitWAGE: bitWAGE ile Bitcoin ile ödeme alabileceğiniz ve uzaktan yapabileceğiniz işleri bulabilirsiniz. bitWAGE ayrıca oldukça yenilikçi bir platformdur.

Siz ve (varsa) kendi Bitcoin kazanma yöntemlerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşabilir, daha fazla insanın Bitcoin kazanmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın