Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin’e Yatırım Yapmak için İyi Bir Zaman mı? Artık Çok mu Geç?

Bitcoin’e Yatırım Yapmak için İyi Bir Zaman mı? Artık Çok mu Geç?

27
0
Bitcoin'e Yatırım Yapmak

Bu yazımızda Bitcoin’e yatırım yapmak için artık çok mu geç sorusunun cevabını vereceğiz.

2017 yılındaki büyük patlama sonrası 2018 yılı Bitcoin için iyi bir yıl olmadı. 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları gören Bitcoin, 2018’in Aralık ayına geldiğimizde 3.200 dolara kadar geriledi.

2019 yılında kendisini 10.000 doların üzerine atan Bitcoin için şimdilik işler iyi gidiyor. Ethereum başta olmak üzere, diğer altcoin‘ler için ise durum Bitcoin’deki gibi parlak değil ama uzun vadede olumlu.

Kripto Paralara Yatırım Yapmalı mı?

Kripto paralara yatırım yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce, birisinin bunu yapıp yapmaması gerektiğini kısaca soralım. Çünkü böyle bir yatırım yapılmamasına ilişkin çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Herhangi bir kripto para biriminin arkasında gerçek bir değer yoktur. Yani bir anonim şirketinde olduğu gibi makineler, patentler ve arsalar yoktur. Kripto para birimleri aslen güven temellidir. Güvenle birlikte oluşan arz-talep dengesi onların değerini belirler. Bu durum tüm fiat para birimlerinde de söz konusudur. Eğer insanlar Euro’ya güven duymayacak olurlarsa 100 Euro’luk banknot sonunda bir kağıt parçasından başka bir şey olmayacaktır.

Ancak, Euro açıkça Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden daha az değişkendir. Bu nedenle en büyük bir tehlike dolaşımdaki Bitcoin’lerin yüzde 95’inden fazlasının kullanıcıların sadece yüzde 4’üne ait olmasıdır. Bu kesimin devasa piyasa gücü bulunmaktadır. Para biriminin çok fazla düşmesine izin vermeme konusunda kendi çıkarları var, ancak oluşan şartlar altında daha fazla bir fiyat düşüşüne neden olarak ucuza daha fazla Bitcoin satın alabilmek için ataklar yapabilirler.

Bitcoin ve diğer altcoin’ler, 2019’da hala büyük büyüme potansiyeline sahipler. Tüm uzmanların ve piyasa analistlerinin söylediği gibi ayı piyasası bitti, boğaların zamanı geldi.

Bitcoin ve Potansiyeli

Biliyor musun; 2010’da Bitcoin gibi kripto para birimine 100 TL yatırmış olsaydınız, bugün yaklaşık 67 milyon TL gibi bir servete sahip olacaktınız. Şimdi 2019’da Bitcoin’e yatırım yapmak için çok mu geç, gelin bu soruyu ele alalım.

Bitcoin Neden İcat Edildi?

İnternet, 90’larda icat edildiğinden bu yana muazzam bir şekilde büyüdü. Sanal dünyaya ve dolayısıyla dünya çapındaki ticarete açılan kapının temeli oldu. Farklı para birimleri ile dünya çapında ticaret, çoğu zaman yüksek ücretler ve işlem süresi ile ödeme sürecini zorlaştırmaktadır.

Bitcoins ile tüm bu endişeler geçmişte kaldı. Kripto para birimiyle, inanılmaz düşük bir ücret karşılığında Almanya’dan Japonya’ya birkaç dakika içinde para göndermek mümkündür. Burada bankalar ve devlet gibi hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmaz, ancak doğrudan bir cüzdandan (sanal cüzdan) başka bir kişinin cüzdanına gönderilir.

Buradaki dezavantaj, elbette, bir dizüstü bilgisayar, bir tablet ya da cep telefonuna sahip olup olmadığınıza bakılmaksızın bir internet bağlantısının olması gerektiğidir. Ayrıca, kripto para birimleri bilgisayar korsanları için popülerdir. Zaman zaman Coinbase veya Poloniex gibi büyük kripto para borsalarından çok miktarda para çalındığı yönündeki haberler gelmektedir. Bu, bir donanım cüzdanına sahip olmayı daha da önemli hale getirir. Bu, mevcut hesap bakiyenizi bir USB çubuğunda veya şifrelerinizi içeren başka bir depolama cihazında taşıyacağınız anlamına gelmektedir.

Bitcoin’in Artan Benimsenmesi

Bitcoin’in bir sonraki rekorunun ne olacağına bakmaksızın 175 milyar dolardan fazla olan toplam piyasa değeri konuşmaya değerdir. Bu, yatırımcı tabanının kısa vadede Bitcoin’e veda etme niyetinde olmadığının bir göstergesidir. Birçok insan Bitcoin piyasasının hala gerçek potansiyelini geliştirme aşamasında olduğunu ve piyasanın hala emekleme aşamasında olduğuna inanmaya devam ediyor.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak için İyi Bir Zaman mı?

En büyük kripto para birimi şimdiye kadar uzun vadede hiçbir yatırımcısına kaybettirmedi. Altın, gümüş gibi diğer değer depolarına kıyasla hep yüksek getiri sağladı. Gelecekte de bunun böyle olup olmayacağını kestirmek son derece zor ve bu noktada ancak bazı faktörleri ele almak gerekiyor.

Blockchain teknolojisinin avantajları inkar edilemez: Bitcoin, aracı kuruluştan (finansal kurumlar ve bankalar) geçen ve merkeziyetsiz bir dijital para birimi olup, kendisinin banka hesabı olmadan bile dünya çapında ticaret yapmayı mümkün kılmaktadır. Kelimenin tam anlamıyla onu durdurmak imkansızdır. Çünkü mevcut teknik araçları kullanarak Bitcoin’i bir bilgisayar korsanlığıyla hack’lemek mümkün değildir. Yasaklar hala Bitcoin için ciddi bir şekilde tehlikeli olabilir, ancak esasen yasaklar Bitcoin’i durduramaz.

Özetle, Bitcoin hala yatırım yapmak için iyi bir seçenektir. Genel olarak baktığınızda 1 Bitcoin’in fiyatı sizi korkutabilir, ancak ister 50.000 TL’lik, ister 50 TL’lik Bitcoin alabileceğinizi unutmayın. Hepsinden önemlisi ise trade tecrübeniz yok ise kısa ve orta vadeli Bitcoin yatırımlarından uzak durun.

Bir Cevap Yazın