Ana Sayfa Kripto101 Çatallanma (Fork) Nedir?

Çatallanma (Fork) Nedir?

40
0
Çatallanma (Fork) Nedir? Hard Fork ve Soft Fork

Bu yazıda çatallanma (fork) nedir, çatallanma türleri hard fork nedir ve soft fork nedir, ne anlama gelmektedir konularını ele alacağız.

Çatallanma (Fork) Nedir?

Herhangi bir yazılım sorunlarını gidermek ya da performansını artırmak için sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Kripto para dünyasında bu güncellemelere fork (çatallanma) adı verilmektedir.

Genel olarak kripto paralar merkeziyetsiz ağlar olduklarından dolayı node olarak da bilinen ağ katılımcılarının tamamının birbiri ile uyumlu olarak çalışabilmesi için aynı kurallar dizisini izlemeleri gerekmektedir. Bu kurallar dizisine “protokol” adı verilmiştir.

Bir Blockchain üzerindeki blokların büyüklüğü madencilerin madencilik yaparak kazdıkları blok başına ne kadar ödül alacakları ve buna benzeyen diğer kurallar herhangi bir protokolde yer alan tipik kurallardan bazılarıdır.

Sorf fork ve hard fork olmak üzere iki tür fork işlemi bulunmaktadır. Her iki fork işlemi de kripto paraların protokolünün işleme şeklini temelden değiştirmektedir.

Soft Fork Nedir?

Soft fork yani yumuşak çatallanma, kripto para protokolündeki geçmişle uyumlu bir değişikliği ifade eder. Sorf fork sonrası güncellenmemiş node’lar yeni protokol kurallarına uygun olduğu sürece işlem yapmaya devam edebilir, Blockchain’e yeni bloklar ekleyebilirler.

Örneğin blok boyutunu 6 MB’dan 3 MB’a indiren bir soft fork örneğini ele alalım. Güncellenmemiş node’lar işlem yapmaya devam etmeye ve 3 MB boyut altında yeni bloklar eklemeye devam edebileceklerdir. Ancak, node’lardan herhangi birisi 3 MB’dan daha büyük bir bloğu ağa eklemek isterse güncellenmiş node’lar bu bloğu yeni protokol kurallarıyla uyumsuz olduğu için reddedecektir. Bu durum eski node’ların güncel kalmaları için teşvik edicidir. Aksi durumda güncellenmiş node’lar kadar verimli çalışmayacaklardır.

Hard Fork Nedir?

Hard fork yani sert çatallanma bir kripto para protokolündeki önceki versiyonlarla uyumlu olmayacak bir değişikliği ifade etmektedir. Bu durumda güncelleme yapmayan node’lar artık işlem yapamazlar ve Blockchain’e yeni blok ekleyemezler.

Hard fork’lar mevcut bir protokolü geliştirmek ya da değiştirmek için kullanılabilecekleri gibi tamamen yeni ve bağımsız bir Blockchain ve protokol oluşturmak için de kullanılabilirler.

Şimdi blok boyutunu 3 MB’dan 6 MB’a yükselten bir protokol değişikliği örneğini ele alalım. Eğer güncellenmiş bir node 4 MB’lık bir blok oluşturup ağa eklemek isterse, girişim eski güncellenmemiş node’lar tarafından geçersiz olarak sayılarak reddedilecektir.

Hard fork’lar duruma göre planlı ya da ihtilaflı olarak gerçekleştirilebilirler. Planlı bir hard fork’ta katılımcılar yeni kuralları takip edebilmek için gönüllü olarak yazılımı güncellerler ve eski sürümden ayrılırlar. Güncelleme yapmayan kesim ise eski bloğu kazmaya devam eder.

Eğer ki fork işlemi ihtilaflı, yani topluluk içinde bir görüş ayrılığı varsa protokol biribiri ile uyumsuz iki farklı Blockchain’e ve iki farklı kripto paraya ayrılır. Her iki Blockchain’de kendi topluluğunu oluşturur ve geliştiriciler daha iyi olduğunu düşüncükleri Blockchain’de çalışmaya devam ederler.

Fork işlemi orijinal Blockchain’e dayalıdır. Bu nedenle esas Blockchain üzerindeki tüm işlemlerde fork ile yeni oluşturulan Blockchain’e kopyalanır. Örneğin A adında bir kripto para üzerinde hard fork gerçekleşti ve B adında yeni bir kripto para oluştu diyelim. Hard fork öncesi elinizde 100 adet A kripto para biriminden varsa fork sonrası elinizde 100 adet de B kripto para biriminden olacaktır.

Tümüyle açık kaynak kodlu olan kripto paralar için fork işlemleri her geçen gün daha önemli hale gelmektedir ve gözüken o ki bu durum hiçbir zaman değişmeyecektir.

Bir Cevap Yazın