Ana Sayfa Kripto101 Donanım Cüzdanı Nedir? Donanım Cüzdanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donanım Cüzdanı Nedir? Donanım Cüzdanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

19
0
Donanım Cüzdanı Nedir

Bu yazıda donanım cüzdanı nedir sorusuna ve donanım cüzdanlarına ilişkin merak edilenlere cevap verdik.

Donanım Cüzdanı Nedir?

Bir cüzdanı banka hesabınızla karşılaştırabilirsiniz. Kripto para birimlerini göndermek, yönetmek ve almak için kullanılır. Bir donanım cüzdanı, bu işlevleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir cihazdır. Donanım cüzdanlar birçok şekil ve boyuttadırlar. Örneğin, The Ledger Nano S bir USB çubuğuna benzer.

Bir donanım cüzdanı, şifreleme risklerinizi yönetmenin en güvenli yollarından biridir. Bunun nedeni, kripto paralarınıza erişimin cüzdanınız tarafından şifrelenmiş olmasıdır. Bu, çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz bir cüzdandan daha güvenli olmasını sağlar. Ek olarak, donanım cüzdanları bir PIN kodu girerek daha fazla koruma sağlar. PIN kodu sayesinde donanım cüzdanınızı kaybetseniz veya çaldırsanız bile kripto paralarınıza kimse erişemez.

Ayrıca, donanım cüzdanınızı bir yedek seed ile yedekleyebilirsiniz. Bu sayede donanım cüzdanınızı kaybetseniz bile bu yedek seed’le kripto paralarınıza erişebilirsiniz. Aşağıda bunun nasıl çalıştığını ve ne olduğunu tam olarak okuyabilirsiniz.

Donanım Cüzdanları Nasıl Çalışır

Donanım Cüzdanları Nasıl Çalışır: Özel Anahtar Oluşturma

Şu andan itibaren daha teknik konulara değinecek ve donanım cüzdanlarının nasıl çalıştığı açıklayacağız. Bu, donanım cüzdanlarının neden bu kadar güvenli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için ilginç gelebilir. Bu noktada belirtelim ki cihazların kullanımı için “kaputun altında” nasıl çalıştıklarını bilmek gerekli değildir.

Her şey Bitcoin’i geliştirmek için önerileri olan BIP’lerle (Bitcoin İyileştirme Önerileri) başladı. Gelen bir BIP, özel anahtar için uzun karmaşık sayı ve harf dizileri yerine bir dizi kelimeyi kullanılabilmesi (BIP39) oldu. Bu genellikle 24 kelimelik bir sıra (seed) kripto para birimi için özel anahtarlar oluşturmak için kullanılır. Ve bu özellik hemen hemen tüm donanım cüzdanlarını kullanır (sadece Bitcoin için değil). İlk oluşturulduğunda cihazlar rastgele 24 kelime üretir ve ardından kripto para birimleri için adresler ve özel anahtarlar oluşturmak için bunları kullanır.

Donanım Cüzdanları Nasıl Çalışır: İşlemler

Dijital imzalar kripto para birimlerini göndermek için kullanılır. Bu imzalar, dijital para birimlerinin gerçekten size ait olmasını sağlar. İmzaları imza ile karşılaştırabilirsiniz. Sadece başka birine bir Bitcoin gönderdiğimi imzaladığımda gerçekleştirilen Bitcoin işlemidir.

Donanım cüzdanında, önce bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzla bir işlem yaratırsınız. Bu noktada transfer henüz imzalanmadı, bilgisayar ya da akıllı telefon bunu yapamaz. Bu nedenle, tüm detayları içeren işlem donanım cüzdanına gönderilir. Cihaz, yani kullanıcı, bu işlemi yapmak isterse imzalar (donanım cüzdanındaki fiziksel tuşlara basarak) ve imzalı işlemi bilgisayara geri gönderir ve bu imzalama işlemi yalnızca o zaman yapılan işlem içindir.

Donanım Cüzdanlarının Avantajları

Donanım cüzdanları bazı avantajlar sunmaktadır. İşte en önemli avantajların bir listesi:

 • Özel anahtarlar asla bilgisayara verilmez
 • Kötü amaçlı yazılım cüzdanlara zarar veremez
 • Henüz saldırıya uğramış bir donanım cüzdanı bulunmamaktadır
 • Kripto para birimleri aktif olarak kullanılabilir
 • Kolay kurulum ve kullanım imkanı sunarlar
 • Cihazlar birkaç kripto para birimini saklayabilir
 • PIN’ler ve şifreler ek erişim koruması sağlar
 • İşlemler cihazla fiziksel olarak yapılmalıdır

Bunlar bir donanım cüzdanının sunduğu avantajlardan bazılarıdır. Ayrıca, bazı cihazlar (Trezor HW gibi) açık kaynaklıdır ve bu nedenle kod herkes tarafından görülebilir.

Donanım Cüzdanlarının Dezavantajları ve Tehlikeler

Donanım cüzdanlarının yalnızca avantajları yoktur. Cüzdanların en büyük dezavantajı fiyatlarıdır. Mümkün olan en yüksek güvenlik için yüksek düzeyde para ödemeniz gerekir. Ayrıca, cüzdanlar tüm tehlikelere karşı koruma sağlamaz. Bozuk paraları yanlış adrese gönderirseniz sonsuza dek yok olurlar. Donanım cüzdanları sizi bu durumdan korumaz. Ek olarak, bilinçsiz olarak kripto para birimleri adreslerini değiştiren ve kripto para birimlerini yanlış adreslere gönderen bir virüs indirebilirsin.

Tabii ki, cihazların saldırı yeme ihtimalleri de var. Geçmişte, olası saldırılar tespit edildi, ancak bunlar bir güncelleme ile çok kısa bir sürede engellenebildiler. Ancak, bu saldırılar yalnızca cihaza sahipseniz gerçekleştirilebilir.

Diğer tehlikeler:

Güvensiz RNG (Rastgele Sayı Üreticisi): Cihazlar entegre bir rastgele sayı üreteci kullanır. Rastgele sayı üretecinin belirli kalıpları izlemesi ve gerçekten rastgele olmaması tehlikeli hale gelir.

Kötü Uygulama: Tüm donanımlarda olduğu gibi, uygulamanın hatalı veya hatta güvenlik açığına sahip olması tehlikesi vardır.

Üretim: En iyi yazılımlar bile bazen kötü üretim dolayı güvenli değildir. Birinin genellikle bu adımlar hakkında bir fikri olmadığı için, üreticilere (en azından kısmen) güvenilmesi gerekir.

Kargo: Kargo sırasında, parçalar veya yazılımlar kullanıcıya fark edilmeden değiştirilebilir.

Bir Donanım Cüzdanı Satın Almaya Değer mi?

Bazıları genellikle bir donanım cüzdanının gerçekten değerli olup olmadığını ve birisinin parasını kripto paralara yatırmayı tercih edip etmediğini sorgular. Bu doğru bir sorudur ve cevabı birçok faktöre bağlıdır.

Her şeyden önce: Evet, bir donanım cüzdan buna değer. Elinizde bir kez para alırsınız ve kötü amaçlı yazılımlardan, borsa saldırılarından ve benzeri şeylerden korunursunuz. Kripto para birimlerini aktif olarak da kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi veya Arduino gibi açık, genel amaçlı donanım ve küp gibi güvenilir bir entropi kaynağı ile birlikte açık kaynaklı yazılımı kullanmak için ideal bir çözüm gibi görünüyor.

Piyasadaki en iyi bilinen donanım cüzdanları şunlardır:

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor Model T
 • Trezor Model One
 • KeepKey
 • Coolwallet

Cüzdanların çoğu yedekleri için 24 kelimelik bir kurtarma seed’ine güvenir. Bunun arkasında 39 numaralı Bitcoin İyileştirme Önerileri standardı bulunur. BIP39, bir kurtarma tohumunun hatırlanması kolay, tanımlanmış bir kelime listesinde saklanmasına izin verir. Bu Trezor Cryptosteel’i donanım cüzdanları arasında mükemmel kılmaktadır.

Bir Cevap Yazın