Ana Sayfa Altcoin Ethereum (ETH) Ethereum (ETH) Nedir? İşte ETH’a İlişkin Her Şey!

Ethereum (ETH) Nedir? İşte ETH’a İlişkin Her Şey!

32
0
Ethereum (ETH) Nedir? İşte ETH'a İlişkin Her Şey!

Bu rehberde son derece basit bir anlatımla Ethereum nedir, Ether (ETH) hakkında bilinmesi gerekenler neler hepsini anlatmaya çalıştık.

Kısaca Ethereum Nedir?

Kısaca, Ethereum, Blockchain teknolojisi ile çalışan güçlü, merkeziyetsiz süper bir bilgisayardır. Bazı önemli yenilikler Ethereum’u yeni, daha iyi, daha güvenli, gizli ve güven odaklı bir internet oluşturmak için gerekli tüm yapı taşlarıyla benzersiz bir proje haline getirmektedir. Ve kesinlikle bu önemli bir şey.

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından kullanıcıların kendi uygulamalarını Blockchain’de kurmalarını ve çalıştırmalarını sağlamak amacıyla kuruldu.

Şimdi hem en iyi bilinen ikinci kripto para projesi hem de Bitcoin’in ardındaki ikinci en değerli kripto para birimi konumda. Ethereum genellikle Bitcoin ile ilişkilendirilirken, aslında oldukça farklıdır. Bitcoin, esasen çevrimiçi ödemeler için geliştirilen bir platformdur. Buna karşılık, Ethereum akıllı sözleşmeler için bir platformdur.

Akıllı sözleşmeler, para, hisse ve bilgi aktarımını otomatikleştirebilen bir tür bilgisayar kodudur. Örneğin, bir blog yazısını her yazdığında birine otomatik olarak ödeme yapmak için bir akıllı sözleşme oluşturulabilir. “Akıllı Sözleşmeler Nedir” başlıklı rehberimizden akıllı sözleşmelere ilişkin daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ether (ETH) Nedir?

Ethereum aslında bir kripto para birimi değildir. Aksine, Ethereum bir kripto para birimi olan Ether için bir platform olan Blockchain ağını ifade eder.

Ethereum ve Ether teknik olarak farklı şeylere atıfta bulunurken, terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır. Birisinin Ethereum’un fiyatı hakkında konuştuğunu duyarsanız, aslında Ether’in fiyatı hakkında konuştuğunu unutmayın.

Ether’in kısaltması ETH’dır.

Akıllı Sözleşmeler Ethereum’da Nasıl Çalışıyor?

Ethereum merkeziyetsiz (herhangi bir kurum tarafından kontrol edilmemektedir) olduğundan dolayı ağın kullanıcıları onu çalıştırmaya yardım etmelidir. Bunun yapmak için Ether sahipleri bilgisayarında işlemleri doğrulamak için ağın diğer tüm üyeleriyle birlikte çalışan bir program yürütürler.

Akıllı bir sözleşme oluşturulduğunda doğrulanması için ağın tüm üyelerine gönderilir. Bilgisayar programları Ether’i göndermeye çalışan kişinin gerçekten bunu yapması için yeterli olup olmadığını kontrol eder. Bunu yapmak için yeterliyse işlem blok olarak bilinen en son işlemlerin listesine eklenir. Kabaca her 10 saniyede bir en son blok ağdaki önceki tüm blokların zincirine eklenir. Bu veritabanı Blockchain olarak bilinir. Gerçekte Blockchain’de değişiklik yapmak mümkün değildir. Bu akıllı sözleşmeler için idealdir çünkü onları bağlayıcı kılar.

Anlaşma şartlarının değişmesi durumunda daha sonra ek bir akıllı sözleşme yapmak mümkün olaca, ancak bunun için her iki tarafında sözleşmeyi onaylaması gerekecektir.

Blockchain’de en yeni bloğun eklenme şekli madencilik adı verilen bir süreçtir. Bu süreçte işlemler “hash denklemi” olarak bilinen karmaşık bir matematik problemini çözmeye çalışan bilgisayar programları tarafından doğrulanmaktadır. Bunu en hızlı yapan bilgisayar küçük bir Ether miktarı ile ödeme alır. Bu ödeme belirli bir kullanıcıdan gelmemektedir. Bunun yerine tüm ağ tarafından üretilmektedir. Bu, kullanıcıları ağı çalıştıran programı çalıştırmaya teşvik etmek içindir.

İşlemi gönderen hesap aynı zamanda “gas” olarak bilinen madenciye ayrı bir küçük işlem ücreti ödemek zorundadır. Bu işlem ücretinin gas ücreti olarak adlandırılmasının nedeni, esas olarak madencilere Ethereum ağını yönetme enerjisini vermek için olmasındandır.

Ethereum ağında işlemlerin doğrulanması Proof of Work yani İş Kanıtı ile yapılır.

Örnek Ethereum Akıllı Sözleşmesi

Adım 1) Ethem bloguna bir makale yazması için Burak’a ödeme yapmak istiyor. Ethem sadece internetteki Burak’ı tanıyor. Bu yüzden birbirlerine güvenmiyorlar. Ethem sadece Burak’ın blog makalesini yazmayı bitirmesinden sonra ödeme yapmak istiyor, ancak Burak makaleyi gönderdiğinde ödeme alacağından emin olmak istiyor.

Adım 2) Bu noktada Ethem blog yazısı için ödemenin tamamlandığında gönderileceğini belirten bir Ethereum akıllı sözleşmesi yaratıyor ve sözleşme şartlarını kabul eden Burak ile paylaşıyor.

Adım 3) Akıllı sözleşmeyi çalıştırmak için Ethem’im gas ücreti ödemesi gerekiyor. Ağdaki madenciler daha sonra işlemleri onaylayacak ve akıllı sözleşmenin şartlarını Blockchain’e ekleyecekler.

Adım 4) Ethem’in iş karşılığı ödemek yapmak için kullanacağı Ether, blog gönderisinin tamamlanmasının ardından ödemenin gönderileceğini garanti etmek için hesabından otomatik olarak alınıyor. Yani Ethem’in Ether’i emanet kasaya konuluyor.

Adım 5) Burak blog gönderisini tamamladığında Ether otomatik olarak hesabına aktarılıyor. Eğer blog gönderisini belirtilen şartlarda tamamlanmamış ise para Ethem’in hesabına geri iade ediliyor. Yapay zeka, olası uyuşmazlıkların çözümü için blog gönderisinin gerçekten doğru bir şekilde yazıldığından emin olmak adına kullanılabilir.

Akıllı Sözleşmeler Neden Önemli?

Akıllı sözleşmelerin değerli olmasının nedeni, bugün sözleşmelerde ihtiyaç duyulan üçüncü tarafların potansiyel olarak yerini alabilmeleridir.

Emanet para almak için bir bankaya ödeme yapmak yerine, süreci daha ucuz ve daha hızlı hale getirmek için akıllı sözleşmeler kullanılabilir. Bu, eBay gibi çevrimiçi pazar yerlerinde uygulanabilir. eBay’a ödemelerin uygun şekilde yapıldığından emin olmak için güvenilir üçüncü tarafın rolünü oynamak adına ödeme yapmak yerine akıllı sözleşmeler kullanılabilir. Yine akıllı sözleşmeler, süreci daha hızlı ve kullanımı daha ucuz hale getirecektir.

Karmaşık akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) oluşturmak için de kullanılabilir. dApp’lerin potansiyel kullanımları, hizmet bedeli olmayan çevrimiçi kiralama yerlerinden dünyadaki insanlara para ödünç vermeye kadar çok çeşitlidir. Diğer ilginç bir dApp konsepti ise kullanıcıların kişisel bilgilerini büyük bir kuruma vermek zorunda olmadıkları ve görevlerinin sansürlenemeyeceği merkeziyetsiz bir sosyal medya platformudur.

Bir Cevap Yazın