Ana Sayfa Altcoin Libra Coin (LIBRA) Facebook Libra Nedir, Ne Değildir?

Facebook Libra Nedir, Ne Değildir?

58
0
Facebook Libra Nedir, Ne Değildir?

Bu yazımızda Facebook Libra nedir sorusuna cevap verdik. Aynı zamanda Facebook’un kripto parası Libra coin ile ilgili merak edilenlerin cevaplarını da detaylı bir şekilde bu yazıda bulabilirsiniz.

Facebook Libra Nedir?

Basit tabiri ile Libra bir değişim aracıdır. Fiat para birimini Libra token’ları ile takas ettikten sonra dünyanın her yerinden ve her yerden para göndermeyi ve almayı kolaylaştırmaktadır. Aracıların olmadığı bir ortamı düşünün. İşlerler son derece hızlı ve kolay hale gelecek. Ek olarak, Libra’yı kabul eden her yerden ürün ve hizmet satın alabilirsiniz.

Bununla birlikte, Libra kendisini bir kripto para birimi olarak adlandırma şansını yakaladı, ancak kripto para olmaktan son derece uzak. O aslında tam olarak bir dijital para. Libra’nın kripto para olup olmadığından ziyade finansal sektör için büyük bir gelişme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu nedenle meşru kripto para birimi sistemine açılan çok büyük bir kapı olacağına inanılıyor. Sonunda insanları (kitlesel olarak) kripto para birimlerine götürecek ve AOL’nin insanları internete yönlendirdiği gibi yönlendirecek.

İnsanlar Libra’nın fiat para biriminin sonu olabileceğini düşünüyor. Gerçekten, Libra sonun başlangıcı olabilir mi?

Merkezi vs Merkeziyetsiz

Libra ve Bitcoin, kullanıcılarının işlemlerinin kaydedilmesi için Blockchain (dağıtılmış defter) kullanırlar. Her iki proje de internet üzerinden veri paylaşımı üzerinden para yaratılmasını önermektedir.

Her iki kripto para biriminin benzerliklerinin bittiği yer burası. Tabii Libra’nın da bir White Paper‘ının olduğu gerçeğini görmezden gelirsek.

Bitcoin merkeziyetsizdir. Başka bir deyişle hiç kimse mal varlığınız üzerinden kontrol sahibi olamayacak merkezi bir otorite bulunmaz. Herkes istediği zaman sisteme katılabilir ve aracılara güvenilmesi gerekmez. Buna güvenilir bir sistem diyoruz. Sistemin iyi ve güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kimseye güvenmenize gerek yoktur.

Bu nedenle, varlıklarınız, değer transferleriniz açık kaynaklı bir sistemde hala güvenli ve emniyetlidir.

Libra’da ise bunun tam tersi bir yapı söz konusudur. Libra merkezileştirilmiştir, yani paranızla merkezi bir otoriteye güvenmelisiniz, çünkü kontrol onların elinde.

Token’lar dijital bir dolara benzeyen özel bir Blockchain üzerinde çalışacaklar, çünkü fiat para birimi gibi çalışacaklar tabii neredeyse.

Bitcoin ile Libra Arasındaki Temel Benzerlikler ve Farklar

Bitcoin

  • Temel Değer: Kıtlık. Sabit Arz. Fiyatı talep belirler.
  • Defteri Okuma Erişimi: Herkes Bitcoin Blockchain’ini indirebilir ve işlemleri görebilir/okuyabilir. İşlemler, defterdeki göndereni ve alıcıyı tanımlamak için rasgele ve benzersiz numaralar kullanır.
  • Deftere Yazma Erişimi: İzine gerek olmadan yapılabilir. Gerekli donanıma, internet bağlantısına ve ücretsiz yazılıma sahip olan herkes deftere işlem ekleyebilir/yazabilir.

Libra

  • Temel Değer: İhraç edene güvenilmeli. Arz yedekte tutulan diğer bazı varlıklarla sağlanır ve talep değiştiğinde bile istikrarlı değeri korumak için şirketler konsorsiyumu tarafından ayarlanır.
  • Deftere Okuma Erişimi: Bitcoin ile aynı.
  • Deftere Yazma Erişimi: İzin verilmeli. Yalnızca bir şirketin konsorsiyumunun yetkili üyeleri deftere işlem ekleyebilir.

Amaçları Ne?

İnsanlara paralarının kontrolünü vermek için Bitcoin ve diğer kripto paralar ortaya çıktı. Üçüncü tarafları ortadan kaldırmak ve insanların değerlerini nasıl ve nereye transfer etmek istedikleri ile ilgili olanakları genişletmeyi hedeflediler. Söylemeye gerek yok ama varlık transferi onlarla daha güvenli, daha hızlı ve daha kolay bir hal aldı.

Ana kripto, geleneksel sistemlerde arabulucuların güçlerini ve ortaya çıkardığı tehlikeyi ele almaya çalışır: Kolordu ve hükümetler, insanların ekonomiye girmelerini keyfi bir şekilde engelleyebilir.

Libra’nın hedefi, bankalar dahil olmak üzere milyarlarca insanın finansal ihtiyaçları için sağlam bir temel olarak hizmet etmektir:

Dünyadaki birçok insan Hala temel finansal hizmetlere erişemiyor: dünyadaki yetişkinlerin neredeyse yarısı aktif bir banka hesabına sahip değil ve bu rakamlar gelişmekte olan ülkelerde daha da kötüleşiyor ve kadınlar için daha da kötü.”

Libra projesi, geleneksel finansal sistemlere kıyasla değer transferini daha kolay ve daha hızlı hale getiriyor. Ancak, merkezi otoriteyi ortadan kaldırmıyor. Arabulucuların geleneksel sistemlerdeki yetersizliklerine ve sonuçta amaçlarıyla ilgisiz olduğunu düşündükleri insanlara hitap etme konusundaki ilgi eksikliklerine dokunmayı amaçlıyor.

Facebook’un yeni kripto para birimi, sabit değerli bir para yaratmaya odaklandı, düşük enflasyonlu para bir rezervle desteklendi. Dolar ve Euro gibi fiat para birimleri de Libra’yı destekleyecek. Tıpkı Merkez Bankaları’nın yaptığı gibi.

Ayrıca, Facebook, müşterilerinin para transferi için Libra’yı kullanmaya teşvik etmek için düşük işlem ücretleri sunacak.

Libra’nın Arkasındaki Şirketler

Libra Nedir - Arkasındaki Şirketler

Bu yeni değişim aracı önemli kullanım alanlarına sahiptir. Tanınmış şirketlerin onaylanmasıyla olağanüstü güvenilirlik sergilerken, uzun zamandır devam eden, artık hayatımızın bir parçası haline gelen sorunları çözüyor.

Libra’yı MasterCard, Visa, Uber, Lyft, Booking Holding gibi birçok güçlü şirket destekliyor. Bu nedenle, Libra zaman içinde ana akımın ilgisini çekme potansiyeline sahip.

Libra Vakfı’nın ortak şirketlerinden Mercy Corp ile ortak olan Peter Lewis bu noktada şunları ifade ediyor: “Finansal katılım için çok büyük bir fırsatın olduğunu. Banka hesabı olmayan 1.7 milyar insandan bir milyarının muhtemelen bu sistemi destekleyebilecek bir telefonu var”.

Calibra

Calibra’dan bahsetmeden Libra hakkında konuşamayız. Calibra, Libra için geliştirilmiş Blockchain tabanlı bir dijital cüzdandır. 2020 yılı hem Calibra’nın hem de Libra’nın lansman yılı olacak.

Calibra’nın neye benzeyeceği, nasıl görüneceği sorusuna cevap olarak şu ekran görüntüsünü paylaşabiliriz:

Facebook Libra Calibra

Özetle

Libra, sundukları ile bir kripto para biriminden ziyade bankacılığın yenilikçi bir geleceği gibidir.

Bununla birlikte pek çok Avrupa ülkesi ve ABD Libra’ya karşı bir savaş açmış durumda. Çünkü Libra geleneksel finansal sistemde önemli değişimlere neden olabilir. Bu, küresel gücün para birimi olan ABD dolarının otoritesini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve ortaklarından yukarıdaki hipotezi doğrulayan Libra projesine son vermelerini istedi.

ABD Temsilciler Meclisi, Zuckerberg’e gönderdiği mektupta Libra’nın ciddi gizlilik, ticaret ve ulusal güvenliği tehlikeye attığını belirtti. ABD, para politikasının yanı sıra, Facebook’un 2 milyar kullanıcısı ve ayrıca yatırımcılar, tüketiciler ve küresel ekonomi için de endişe duyuyor.

Özetle, Libra bir kripto para birimi olmayabilir, ancak bağlı olduğu şirket Facebook kadar güçlü bir finansal araçtır.

Bir Cevap Yazın