Ana Sayfa Altcoin IOTA (MIOTA) IOTA (MIOTA) Nedir? İşte IOTA ile İlgili Her Şey!

IOTA (MIOTA) Nedir? İşte IOTA ile İlgili Her Şey!

16
0

Bu yazıda IOTA nedir, MIOTA nedir sorularına cevap verirlen, IOTA ile ilgili merak edilenleri cevaplandırdık.

IOTA Nedir?

IOTA, Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan ve kar amacı gütmeyen bir vakfın yarattığı, makinelerin kendi aralarında iletişim kurmasını amaçlayan açık kaynak kodlu bir projedir. Ayrıca IOTA ile hizmet veya mal ticareti yapılabilmektedir. IOTA işlemleri neredeyse anında ve anında gerçekleşir ve işlemlerin çoğu zaman birkaç dakika sürdüğü Bitcoin ve Ethereum gibi diğer Blockchain projelerine gerçek bir alternatiftir. Bu nedenle mikro ödemeler için kullanışlıdır. Özellikle de Bitcoin ve Ethereum’un sunamadığı birçok şeyi de sunmaktadır.

Teknolojisi

IOTA bir Blockchain üzerine kurulmamıştır, bunun yerine kendi teknolojisi olan “Tangle”ı kullanır. Bloklar var, ancak “geleneksel” bir blokta olduğu gibi sıralı değillerdir. Her bloğun geçerli olması için en az iki işlemle doğrulanması ve işletilmesi gerekir. Dolayısıyla, her işlemin paralel olarak yürüdüğü kaotik bir düzen söz konusudur. Bu nedenle, artan işlem sayısında onay oranının arttığı açık bir ölçeklendirme mümkündür. Yaygın Blockchain’lerde bunun tam tersi söz konusudur.

Tangle, tüm düğümlerin (nodes) dağıtılmış defterler arasındaki bağlantılar tarafından oluşturulan bir veri yapısıdır. Teknik olarak buna Directed Acyclic Graph (DAG) veya yönlü çevrimsiz çizgedir.

IOTA Ağında İşlem Süreci

IOTA Nedir İşlemler

İşlem oluşturulur: Alıcı adresini, göndereni, değeri ve mesajı içeren.

İmza: Özel anahtarla (Seed) işlem girişlerinin sahibini onaylayan işlem imzalanır.

Tip Seçimi: Bir düğüm, yeni işlem tarafından referans alınacak olan iki rastgele ve onaylanmamış işlemi (Tips) seçer.

Proof of Work (Emek Kanıtı): Spam’ı önlemek için bilgisayar tarafından bir miktar iş yapılması gerekir. Küçük bir matematiksel denklemin çözülmesi yaklaşık 20-30 saniye sürer. Ayrıca kaynak hesapta yeterli IOTA varsa ve aykırı işlemler söz konusuysa Tips’ler kontrol edilir.

MIOTA Nedir İşlem Süreçleri

İşlemlerin Onaylanması: Tamamlanan işlem, tüm komşu düğümlere dağıtılmış bir düğümle gönderilir. Sonunda başka bir işlem işlemimizle ilişki kuracak ve bu şekilde işlemimiz onaylanacaktır.

IOTA’ya Neden Yatırım Yapmalı?

Önümüzdeki yıllarda IOTA, yol haritasındaki hedef olarak koydukları başaracak olursa kripto para dünyasını sarsabilir. Yakın zaman önce IOTA, Jaguar ile büyük bir ortaklık kurarak gündeme geldi.

Türk Lirası ile IOTA Nasıl Satın Alınır?

IOTA’yı doğrudan Türk Lirası ile satın almak için kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz.

Kripto Para ile IOTA Nasıl Satın Alınır?

Türk Lirası yerine kripto para ile IOTA satın almak için ise Binance gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

IOTA Nasıl Saklanır?

IOTA Cüzdanı

Bazı donanım cüzdanlarından sonra IOTA’yı depolamanın en güvenli yolu IOTA Trinity Wallet’tır. Bu cüzdan IOTA Vakfı’na aittir ve düzenli olarak güncellenir. Diğer güvenli seçenekler Ledger veya Trezor’dır.

IOTA’larınız bilgisayar korsanlarından (hacker’lar) ve diğer üçüncü şahıslardan korumak için Trezor Cryptosteel’i kullanmanız önerilir. Bu, özel anahtarınızı diğer insanlardan gizleyen tamamen donanımsal bir cüzdandır.

Bir Cevap Yazın