Ana Sayfa Kripto101 Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir?

28
0
Kripto Para Borsası Nedir

Bu rehberde kripto para borsası nedir, kripto para borsalarının türleri, hangi kripto para borsasını kullanmalı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, diğer dijital para birimleri (kripto paralar) veya TL, ABD Doları, Euro gibi geleneksel para birimleri için kripto para alabileceğiniz, satabileceğiniz ya da değiş tokuş yapabileceğiniz web siteleridir. Profesyonelce işlem yapmak ve üst düzey işlem araçlarına erişmek için kimliğinizi doğrulamanız ve bir hesap açmanız gerekmektedir. Sadece zaman zaman anlaşılır ve basit işlemler yapmak istiyorsanız hesap açmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz platformlar da bulunmaktadır.

Kripto Para Borsa Türleri

Ticaret Platformları: Bu platformlar, alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan ve her işlemden bir ücret alan web siteleridir.

Doğrudan Alım Satım Platformları: Bu platformlar, farklı ülkelerden bireylerin alış verişte bulunabileceği kişilere doğrudan alım satın imkanı sınar. Doğrudan alım satım borsaları sabit bir piyasa fiyatına sahip değildir, bunun yerine her satıcı kendi satış fiyatını belirler.

Broker’lar: Bu platformlar, broker’lar tarafından belirlenen bir fiyata kripto para satın almak için herkesin ziyaret edebileceği web siteleridir. Kripto para broker’ları döviz bayilerine benzer.

Bir Borsaya Üye Olmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Ticarete başlamadan önce küçük bir ev ödevi yapmak önemlidir. İlk işleminizi yapmadan önce kontrol etmeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

1) İtibar: Bir borsa hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu bireysel kullanıcılar ve iyi bilinen endüstri web sitelerinden gelen incelemelere göz atmaktır. Bunun için BitcoinTalk, Twitter veya Reddit gibi forumları kullanabilirsiniz.

2) İşlem Ücretleri: Çoğu borsa web sitelerinde ücretlerle ilgili bilgiler sunmaktadır. Bir borsaya katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretlerinin ne olduğunu muhakkak kontrol edin. Ücretler kullandığınız borsaya bağlı olarak büyük ölçüde değişkenlik göstermektedir.

3) Ödeme Yöntemleri: Borsada hangi ödeme yöntemleri bulunuyor? Kredi kartı ve banka kartı veya eft/havale? Bir borsada sınırlı ödeme seçenekleri varsa kullanmanız için uygun olmayabilir. Kredi kartı ile kripto para satın alma seçeneği sunan borsaların her zaman kimlik doğrulaması ile kullanılabilir olacağını ve daha yüksek dolandırıcılık riski ve daha yüksek işlem ve işlem ücretlerine sahip olacaklarını unutmayın. Banka havalesi işlemlerinin zaman alması nedeniyle banka havalesi yoluyla kripto para satın almak çok daha uzun sürecektir.

4) Doğrulama Şartları: Türkiye’deki ve diğer ülkelerdeki kripto para borsalarının büyük çoğunluğu para yatırma ve çekme işlemlerinde kimlik doğrulaması gerektirir. Bazı kripto para borsaları isimsiz (anonim) kalmanız izin vermektedir. Birkaç güne kadar sürebilen kimlik doğrulama işlemleri bir kambur gibi gözükse de kripto para borsasının her türlü dolandırıcılık ve kara para aklamayı engellemesi için son derece önemlidir.

5) Coğrafi Kısıtlamalar: Borsalar tarafından sunulan bazı belirli kullanıcı işlevlerine yalnızca belirli ülkelerden erişilebilir. Dahil olmak istediğiniz kripto para borsası içinde bulunduğunuz ülkedeki tüm platform araçlarına ve özelliklerine tam erişim sağlandığından emin olun.

En İyi Kripto Para Borsaları

Bugün aralarından seçim yaparak kullanabileceğiniz onlarca ve hatta yüzlerce kripto para borsası bulunmaktadır. Ancak hepsinin kullanıcılarına sunduğu farklı özellikler bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Zamanla bazı kriterleri baz alarak buradan sizinle liste sunacağız.

Özetle Kripto Para Borsaları

Özel ihtiyaçlarınız için ideal bir kripto para borsasını seçmek zor ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Bir kripto para borsasının sunduğu ücretlere, itibar, güvenlik, doğrulama işlemleri ve coğrafi bölgelere göre sunduğu hizmetlere dikkat etmeyi unutmayın. Ayrıca yalnızca bir kripto para borsası kullanmakla sınırlı olmadığınızı unutmayın. Umarız burada paylaştığımız bilgiler hangi kripto para borsasını kullanacağınıza karar vermenizde yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın