Ana Sayfa Blockchain Kripto Para Nedir? Blockchain Nedir?

Kripto Para Nedir? Blockchain Nedir?

33
0
Kripto Para Nedir? Blockchain Nedir?

Bu rehberde kripto para nedir ve kripto paralarla sık sık anılan Blockchain nedir sorularının cevaplarını verdik.

Kripto Para Nedir?

Kripto paranın teknik tanımı, güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal para birimidir. Bu tanım, diğerleri gibi anlaşılması oldukça zordur ve tim “kripto para türlerini kapsamaz.

Gerçekte, kripto para farklı çevrimiçi para türleri için bir şemsiye terimi haline gelmiştir. Çoğunlukla, “özel anahtarlar” olarak bilinen doğru giriş bilgileriyle erişilebileceğini söylemenin süslü bir yolu olan bir tür kripto biçimi içerirler. Ayrıca, sahte bir işlem için kripto para birimlerinin çoğaltılmasının imkansız olduğu anlamına gelir. Ek olarak, merkeziyetsizlerdir, yani bir kişi veya yönetim organı tarafından kontrol edilmezler. Bunun yerine, kripto para birimlerinin kullanıcılarından gelen girdilerle kendi başlarına çalıştırmalarına izin veren protokoller vardır.

Blockchain Nedir?

Kripto para birimlerinin çalışmasına izin veren teknolojiye “Blockchain” veya “Blokzinciri” denir. Blockchain temelde birilerinin bir şey yapmak için kripto para birimlerinin bir kısmını kullandığında kayıt yapan bir veritabanıdır.

Kripto para birimleri merkeziyetsiz olduklarından, bir banka veya devlet tarafından kontrol edilmediklerinden dolayı işlemler Blockchain’e kaydedilerek güvence altına alınır. İşlemler ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından otomatik olarak onaylanır. Her işlem bir blok üzerine kaydedilir ve yeni bir işlem olduğunda bu blok ağdaki tüm işlemlerin listesine eklenir ve bir zincir oluşturulur. Blockchain’e eklenen bir işlemin veritabanından çıkarılması veya değiştirilmesi imkansızdır.

Blok zincirleri, çok çeşitli görevler için kullanılabilecek saydam ve merkeziyetsiz bir veritabanı sağlayarak kripto para birimi olmaksızın da kullanılabilirler.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı (gerçek kimliği bilinmiyor). Bugün, Bitcoin hala en popüler ve en değerli kriptodur. Ancak, şimdi Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve EOS (EOS) dahil olmak üzere binlerce farklı türde kripto bulunmaktadır.

Özetle, kripto para birimleri merkeziyetsiz ve güvenli bir elektronik/dijital para biçimidir.

Bir Cevap Yazın