Ana Sayfa Altcoin Kripto Para Piyasası Nedir?

Kripto Para Piyasası Nedir?

36
0
Kripto Para Piyasası Nedir

Kripto para piyasası, mevcut tüm kripto para birimleri, ticaretini sürdüren altyapı ve hizmetler ile bunları almak ve satmakla ilgilenen insan topluluğunun birleşimidir.

Hem kripto para birimlerinin işlem gördüğü borsaların hacmi hem de toplam piyasa değerleri tarihsel olarak değişkendir çünkü kripto paraların fiyatı spekülasyonlara son derece açıktır.

Kripto Para Piyasasının Kısa Tarihçesi

2013-2017 arasında kripto para piyasası istikrarlı bir büyüme kaydetmiştir. 2017 yılında City University London’daki araştırmacılar tarafından 2013’ün Nisan’ı ile 2017’nin Haziran’ı arasında 1.469 kripto para biriminin davranışını inceleyen bir araştırma yapmışlar ve bu zaman zarfında kripto para piyasası, üssel olarak artan bir piyasa değeri olan kripto paraların sürekli ortaya çıkması ve kayboluşu ile karakterize olduğu sonucuna varmışlardır.

2017, kısmen ICO patlaması sayesinde kripto para piyasası için özellikle güçlü bir yıl oldu ve tüm kripto paraların toplam piyasa değeri yüzde 3.300’ün üzerinde arttı ve yılın ilk aylarında 18 milyar doların altında olan piyasa değeri 613 milyar dolara kadar yükseldi. Piyasanın en güçlü kripto parası olan Bitcoin, 2017’nin Aralık ayında en yüksek fiyat olan 19.738 doları gördü ve piyasa değeri 319 milyar dolara çıktı.

ICO’lara ve bunların 2017 yılında bir dizi yargı bölgesinde ve platformda yasaklanmasını teşvik eden reklamlara rağmen, toplam kripto para piyasa değeri 2018’in Ocak ayının ilk haftasında 835 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşana kadar tırmanmaya devam etti. Ancak bu rakam kısa bir süre sonra azaldı.

2018 yılının başlarında, Facebook, Twitter ve Google’ın kriptoyla ilgili reklamlara uyguladığı yasağa ek olarak, ICO’lar üzerindeki düzenleyici incelemelerinin artması ve dünya çapında kripto para ticareti ile çakışan pazarda aşağı yönlü bir hareket görüldü. Bitcoin’in toplam piyasa değeri Ocak ayının ilk haftasında yaklaşık 290 milyardan 1 Nisan 2018’de 111 milyara düştü.

Cambridge’in Kripto Para Piyasası için Yaptığı Çalışması

Cambridge Alternatif Finans Merkezi ve VISA Merkezi tarafından desteklenen 2017 tarihli bir çalışmaya göre, kripto para şirketlerinin yüzde 31’i iki adet kripto para birimi endüstri sektöründe veya daha fazla genelinde faaliyet göstererek, artan sayıda evrensel kripto para birimi şirketini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, 1.876 kişinin kripto para birimi endüstrisinde tam gün çalıştığını ve bu sayının bugünlerde 2.000’in üzerinde olduğunu düşünülüyor.

Sektördeki çalışanlar arasında yapılan bir anket, çalışanların çoğunun kripto para piyasasında evrensel olduğunu göstermektedir. Çalışanların çoğu, Asya-Pasifik bölgesindeki (APR) cüzdan altyapısı sunan şirketler için çalışıyor.

Ayrıca araştırma, kripto para kullananların sayısının 2.9 ila 5.8 milyon kişi arasında olduğunu gösteriyor. Aktif cüzdan sayısının 5.8 ile 11.5 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Cüzdanlar ve borsalar arasındaki sınır gittikçe bulanıklaşmaktadır: anketlere göre, mevcut cüzdanların yüzde 52’si borsalarca sağlanan cüzdanlar. Borsaların aksine, cüzdanlar kullanıcıların anahtarlarına erişimini kontrol etmemektedir. Mobil cüzdanlar en popüler cüzdan formatıdır. Masaüstü versiyonları ve çevrimiçi cüzdanlar ikinci ve üçüncü sıradadır.

Kripto Para Piyasasına Dönük Faaliyetlerin Coğrafi Dağılımı

Asya Pasifik

Kıta, sektördeki katılımcıların yüzde 36’sına, borsaların yüzde 27’sine, cüzdanların yüzde 19’una, ödeme şirketlerinin yüzde 33’üne ve madencilik faaliyetlerinin yüzde 50’sine ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa

Faaliyetler bakımından ikinci sırada yer alan Avrupa, toplam küresel piyasanın yüzde 29’una, borsaların yüzde 37’sine, cüzdanların yüzde 42’sine, ödeme şirketlerinin yüzde 33’üne ve madencilerin yüzde 13’üne ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika kıtası toplam endüstrinin yüzde 27’sine, borsaların yüzde 18’ine, cüzdanların yüzde 39’una, ödeme şirketlerinin yüzde 19’una ve madenciliğin yüzde 33’üne sahiptir.

Güney Amerika

Sektöre toplam katılımın yalnızca yüzde 6’sı olan kıta borsaların yüzde 14’ünü, cüzdanların ihmal edilebilir bir payını, ödeme şirketlerinin yüzde 11’ini ve madencilerin yüzde 4’ünü elinde bulunduruyor.

Afrika ve Orta Doğu

Son olarak, genel toplamın sadece yüzde 2’sine ev sahipliği yapan Afrika ve Orta Doğu, borsaların yüzde 4’ünü, marjinal bir cüzdan yüzdesini, ödeme şirketlerinin yüzde 4’ünü ve son derece az sayıda madenciyi elinde bulunduruyor.

Kripto Para Piyasası için Beklentiler

Kripto para piyasasının gelişmesi için tahminler son derece olumlu. Bazı analistlerin tahminlere göre toplam piyasa değeri yakın gelecekte 1 trilyon doları aşacak.

Ayrıca, daha az pozitif görüşte olan analistler de var; kripto para piyasası piyasasının herhangi bir zamanda patlayabilen, Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerinin fiyatlarının düşmesine izin veren finansal bir balon olduğunu iddia ediyorlar. Bu korku temel olarak büyük kripto para birimlerinin herhangi bir şirket tarafından desteklenmediği ya da zamanla ölçeklendirilebilecek gelecek planları ya da ürünleri olmadığı gerçeğine dayanmaktadır.

Bir Cevap Yazın