Ana Sayfa Altcoin Kripto Paralar Helal mi, Yoksa Haram mı? İşte Cevabı!

Kripto Paralar Helal mi, Yoksa Haram mı? İşte Cevabı!

21
0
Kripto Paralar Helal mi, Yoksa Haram mı

Kripto para birimlerinin spekülatif olan doğası Müslüman alimler arasında helal veya haram olduğu konusunda tartışmaları tetiklemiş durumda. Bu makalemizde kripto paralar helal mi, yoksa haram mı konusunu ele almaya çalıştık.

Dubai’deki altın çarşısı Gold Souq’da dünyanın dört bir yanından gelen müşteriler bilezik ve kolyeler için pazarlık ediyorlar. 2019 yılında Dubai’de kurulan yerel start-up OneGram, Müslümanları kripto para birimlerine yatırım yapmaya ikna etmek için OneGram Coin (OGC) adında altın destekli bir kripto para çıkardı.

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine olan küresel ilgi dalgası, İslami Finans’ın ana merkezi olan Körfez ve Güneydoğu Asya’ya kadar uzanıyor. Ancak finansal mühendislik ürünleri ve spekülasyonların nesneleri oldukları için İslam kripto paralara pek sıcak bakmıyor. İslam hukuku ilkeleri, faizi yasaklanmasının yanı sıra, fiziksel varlıklara dayanan ve saf parasal spekülasyonlara dayanan gerçek ekonomik faaliyetlere izin veriyor.

Kripto Paralar Helal veya Değil

Kripto para birimlerinin spekülatif niteliği, İslam alimleri arasında kripto para birimlerinin dini olarak izin verilebilir olup olmadığı konusundaki tartışmaları tetikledi. Kripto para şirketleri, fiziksel varlıklara dayalı ve İslami danışmanlar tarafından geçerli olarak sertifikalandırılmış enstrümanlar başlatarak tartışmayı sonlandırmak istiyorlar. Örneğin her OneGram, bir kasada depolanan en az bir gram fiziksel altın ile desteklenir. Fikir spekülasyonu sınırlandırmaktır.

2017 yılında firmayı diğer yatırımcılarla birlikte kuran Britanyalı İbrahim Muhammed, “Altın, İslam toplumlarında ilk para biçimlerinden biriydi, bu yüzden OneGram İslam’a uygun. Şeriat kurallarının ve düzenlemelerinin dijital Blockchain teknolojisiyle tam uyumlu olduğunu kanıtlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kripto para birimi OneGram, Dubai merkezli Al Maali Consulting’dan İslami kurallara uygun olduğuna dair onay aldı. Al Maali Consulting, finansal enstrümanların İslam hukuku standartlarına uyup uymadığı konusunda fikirlerini sunan dünyadaki düzinelerce danışma firmasından biridir.

2017 yılının Ekim ayında Malezya’da altın destekli kripto para birimi HelloGold’un ilk para teklifi (ICO) yapıldı ve kripto para birimi Kuala Lumpur merkezli Amanie Advisors’daki İslam alimlerinden onay aldı. O dönem HelloGold’un pazarlama müdürü Manuel Ho, tanımlanmış bir süre içinde gerçekleşen işlemler sırasında işlemlerin daha az oynak hale gelmesi ve fiyat belirsizliği konusuna değinmesi nedeniyle kripto para biriminin İslami kurallara uygun olduğunu söyledi.

Bir diğer örnek uygulama ise Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Helal Chain ile yaşandı. 2017’nin Aralık ayında İslami olarak izin verilen mallara ilişkin verilerle bağlantılı bir ilk para teklifi (ICO) gerçekleştirildi.

İslami Hukuk Komiteleri

Körfez ve Güneydoğu Asya’daki bankacılığın yalnızca yüzde 20 ila 30’u İslami kurallara uyuyor; Birçok Müslüman daha yüksek getiri veya daha fazla kolaylık sağlıyorsa geleneksel finansmanı kullanıyor. Ancak, İslam’da izin verilebilirlik konusu etkilidir ve resmen İslam hukuku ilkelerine bağlı olan İslam fonlarının ve kurumlarının kripto para birimleri ile ilgilenip ilgilenmeyeceğini belirleyebilir.

Malezya’daki HSBC Amanah’dan Ziyaad Mahomed, “En büyük zorluklardan biri konuşacak çok şey olması ve kripto paraların çalınması konusunda çok az kesinlik olması” dedi. Ziyaad Mahomed İslami işlemleri denetleyen Şeriat Komitesine başkanlık ediyor.

Ulusal “şeriat makamları” kripto para birimlerine izin verilip verilmeyeceği konusunda karar vermiş değiller ve bazı küresel kurumlar İslami finans için standartlar önermekle birlikte, hiçbiri uygulama tarafında yeterli yetkiye sahip değil. Birçok hükümet kripto paralar konusunda kararsız görünüyor; istikrarsızlık potansiyeli konusunda endişeliler, ancak yeni teknolojiden yararlanma şansını kaybetmek de istemiyorlar.

Suudi Arabistan ve BAE merkez bankaları vatandaşlarını Bitcoin ticareti riskleri konusunda uyardı ancak doğrudan yasaklamış değiller.

Mevcut durum İslami yatırımcıları, danışman firmalarda, finansal firmalarda ve akademik kurumlarda bazen çelişkili hükümler arasında seçim yapmasına neden oluyor.

İslami finans ders kitaplarının önde gelen yazarlarından Monzer Kahf, manipülasyona açık olmasına rağmen meşru bir değiş tokuş ortamı olan Bitcoin’i kabul etmesi oldu.

Ziyaad Mahomed, Güney Afrika’daki İslami hukukçuların toplumsal olarak kabul edilebilir ve yaygın olarak kullanıldıklarını iddia ederek kripto para birimleri lehine karar verdiklerini belirtiyor. Ancak 2017’nin Ekim ayında Durban merkezli Darul Ihsan Merkezi, potansiyel saadet zinciri konusundaki endişelerini öne sürerek kripto paraları onaylamaktan kaçındı. Türkiye, Hindistan ve İngiltere’deki bazı alimler de kripto para birimlerinin helal olmadığı görüşünde.

Malezya merkezli Uluslararası Şeriat İslami Finans Araştırma Akademisi’nden Farrukh Habib’e göre, konuyla ilgili tartışmaları karmaşık hale getiren şeyler her birinin dağıtım, madencilik ve ticaret ile ilgili benzersiz özelliklere sahip olan yüzlerce dijital para veya token’ın olması.

Habib, “Bunlar ayrıca, altta yatan emtialar, projeler ya da işletmeler açısından çok farklılar, bu nedenle herkes için bir şeriat kuralının olması uygun değil” dedi. Ona göre Şeriata uygunluk noktasında kripto para birimlerinin kategorize edilmesi gerekiyor.

Karmaşıklıklar

Londra’daki Cordoba Capital’in genel müdürü Harris Irfan’a göre kripto paralara dönük diğer bir sorun ise birçok İslam hukuk bilgisinin dijital para birimlerinin karmaşıklığını anlamada sorun yaşaması. Irfan, kripto para birimleri de dahil olmak üzere şeriat uyumlu fintech ürünlerinin akreditasyonu için rehberler hazırlayan bir düşünce kuruluşu olan İngiltere İslami Fintech Paneli’ne başkanlık ediyor.

Bir Cevap Yazın