Ana Sayfa Kripto101 Litecoin (LTC) Nedir? İşte Litecoin İle İlgili Her Şey!

Litecoin (LTC) Nedir? İşte Litecoin İle İlgili Her Şey!

26
0
Litecoin (LTC) Nedir? İşte Litecoin İle İlgili Her Şey!

Bu yazımızda Litecoin nedir, LTC nedir ve kripto para birimi Litecoin’e (LTC) ilişkin merak edilen her konuyu ele aldık.

Litecoin genellikle Bitcoin ile karıştırılmaktadır. Pek çok kişi Bitcoin altın ise o gümüştür diyor. Peki, Litecoin’i popüler kripto para biriminden ayıran şey nedir? Uzun vadede kendini öne çıkararak gösterebilecek mi, yoksa birçok altcoin gibi sıradanlaşıp yok mu olacak?

Litecoin Nedir?

Litecoin, piyasadaki en eski eski kripto paralardan biridir. Diğer kripto para birimleri gibi, Blockchain teknolojisine dayanan küresel, dijital bir ödeme aracıdır. Kripto para birimi 2011 yılında Charlie Lee tarafından yaratıldı. Eski Google mühendisi, Bitcoin’den daha ucuz işlem ücretine sahip ve bu nedenle günlük kullanım için daha uygun olan bir kripto para birimi oluşturmak istedi.

Eşler arası kripto para birimi, Bitcoin çekirdek istemcisinin bir parçasıdır ve bu nedenle Bitcoin ile birçok yönden benzerdir. Ancak, platform farklı Blockchain’i kullanmaktadır. Bu şekilde Bitcoin’den daha hızlı bir işlem veya iletim hızı sağlar. Kripto para biriminin yazılımı açık kaynak kodludur. Platform ayrıca tamamen merkeziyetsizdir.

Piyasaya giriş yapmasından beri istikrarlı bir şekilde değer kazanan Litecoin, an itibariyle $ 56,76 dolar fiyatla ve toplam $ 3,602,876,673 piyasa değeri ile en büyük 5. kripto para birimidir. Genel olarak Litecoin piyasadaki en popüler kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra performansı ve özellik bakımından Bitcoin’e olan yakınlığı ile açıklanabilir.

Bitcoin’e Benzer ve Farkları Olan Özellikleri

Genel olarak Litecoin Bitcoin’in bir klonudur. Bununla birlikte, bazı kesin farklılıklar söz konusu. En önemli ayırt edici özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Maksimum arz miktarı: Birçok kripto para birimi sınırlı bir tedarike sahiptir. Bu şekilde kripto para birimlerine içsel bir değer vermesi ve enflasyon oranının düşürülmesi amaçlanıyor. Litecoin’de maksimum arz miktarı 84 milyondur. Bu rakam Bitcoin’in maksimum arz miktarından dört kat daha yüksektir. Teoride bu, LTC’nin değerinin BTC’nin değerinin dörtte birine ulaşacağı anlamına gelmektedir. Grafik analizleri ise uygulamada durumun oldukça farklı göründüğünü göstermektedir.
  • Madencilik algoritması: Her iki kripto para birimi de emek ispatı algoritması yani proof-of-work algoritmasına dayanmaktadır. Bitcoin, SHA-256 algoritmasını kullanırken, Litecoin Skrypt’i kullanıyor. Skrypt paralel hesaplamalara izin vermez ve bu nedenle madenciliğin daha demokratik olmasını sağlıyor. Skrypt daha az hesaplama gerektirir, ancak çok daha fazla bellek kullanır.
  • İşlem hızı: Litecoin’de bir işlem yaklaşık olarak her 2.5 dakikada bir onaylanır. Bitcoin’de ise ortalama her 10 dakikada bir onaylanır. Bu etkili bir şekilde Litecoin’i Bitcoin’den yaklaşık 4 kat daha hızlı hale getirir ve buna göre Bitcoin’den daha fazla işlem yapabilir.
  • İşlem ücretleri: Skrypt algoritması işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Platform neredeyse sıfır işlem ücretine sahiptir.
  • Blok ödülleri: Madenciler, her doğru hesaplama için bir ödül alırlar, yani yeni bir blok eklemeleri karşılığında ağa katkılarından dolayı ödüllendirilirler. Litecoin madencileri şu anda blok başına 12.5 LTC alırken, Bitcoin’de 12.5 LTC almaktadır (2020’nin Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma ile Bitcoin’deki blok ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek). Ortalama her 2.5 dakikada bir yeni bir blok oluşturulduğundan, bir Litecoin madencisi bir Bitcoin madencisinden istatistiksel olarak daha fazla sayıda ödül alma şansına sahiptir. Bu aynı zamanda yetim blok riskini de artırmaktadır. Litecoin’de Bitcoin’de gibi yarılanma olayı vardır. Her 840.000. bloktan sonra yarılanma gerçekleştirir. Yani Bitcoin’de olduğu gibi her 4 yılda bir yarılanma etkinliği gerçekleşir. Litecoin’in bir önceki yarılanma etkinliği 2019’u Ağustos ayında gerçekleşti. Bir sonraki yarılanma etkinliği ise 2023’ün Ağustos ayında gerçekleşecek.

Litecoin Ne Kadar Rekabetçi?

Şu anda piyasada 2.000’den altcoin var. Litecoin, Bitcoin’in bazı problemlerini çözse de, diğer kripto para birimleri de aynısını başardı. Diğer kripto para projeleri, Bitcoin tarafından sunulmayan bir özelliği sunarak veya görevi üstlenerek kendilerini kanıtlamış durumdalar. Örneğin, Ethereum, Akıllı Sözleşmeleri tanıtarak ve dApp üzerinde önemli bir etki yaratarak kendisini gösterdi. IOTA, faydalı bir token haline geldi ve birçok önemli ve ileriye dönük ortaklığa sahip oldu. Ripple, kripto ile geleneksel bankacılık pazarına girdi.

Litecoin kurucusu Charlie Lee, Bitcoin Cash ile rekabete daha fazla odaklanıyor gibi gözüküyor. Bitcoin Cash, kendi hard fork problemleriyle mücadele ediyor. Fakat aynı zamanda Bitcoin’in gölgesinde olduğu için Bitcoin ile rekabetinin büyük bir önemi yok. Her iki Bitcoin hard fork’u da rakiplerine karşı kaybedecek olsalar bile, Bitcoin hala yerini koruyacak ve bundan hiçbir şey kazanmayacak. Hiç kimse de en iyi adaya karşı kaybetmelerinden dolayı hard fork kripto para birimlerine tavır takınmayacaktır.

Litecoin ve Bitcoin Cash gibi hard fork’lar, durumu daha iyi hale getirmez. Temelde bir hard fork coin’in koparak vücut bulduğu coin ile rekabet etmesi pek mümkün değildir. Daha yüksek işlem hızı artık kalabalıktan sıyrılmak için yeterli değil. Bir umut ışığı, projeye bağlı kalan aktif topluluktur. Bir kripto para birimi, insanlarla olan bağlantısını kaybetmemek için benimsenme ve performansı üzerinde çalışmaya devam etmelidir.

Litecoin’i Kim Kurdu?

Litecoin’in aslında 7 Ekim 2011 tarihinde GitHub’da eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından açık kaynak kodlu bir yazılım olarak kullanıma sunuldu. Temelde daha hızlı blok üretimi, daha yüksek toplam arz miktarı, modifiye edilmiş bir hash algoritması ve modifiye edilmiş bir kullanıcı arayüzü ile karakterize edildi ve aslen Bitcoin’in bir parçasıydı.

Litecoin Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Her ne kadar Litecoin 2011’in Ekim ayında piyasaya sürülse de, mali geçmişi Kasım 2013’e kadar başlamamıştır. Orijinal olarak, 0.8.5.1 sürümü piyasaya sürülmüştür ve bununla birlikte Litecoin çok kısa bir süre içinde büyük bir fiyat artışı yakalamıştır. 2013’ün Aralık ayının başında işlem ücretlerini 20 kat azaltan ve müşterinin ve ağın güvenliğini ve performansını artıran yeni, geliştirilmiş bir sürüm kullanıma sunuldu.

Litecoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri Neler?

Sizin için Litecoin’e yatırım yapmanın veya Litecoin ile trade yapmanın muhtemel risklerini bir araya getirdik.

Bitcoin’de olduğu gibi, çok az tarihsel veri veya karşılaştırılabilir kripto para birimleri var. Bu durum dijital para birimleri hala bu kadar “genç” olduğu için tam değerlerini tahmin etmek zor.

Uluslararası sermayenin idaresindeki değişiklikler, kripto para birimleri ihtiyacında bir azalmaya yol açabilir. Çin gibi ülkeler, sermayenin ülke dışına akışını koruyan yasalara sahipler. Nu nedenle para, bu kısıtlamaları aşmak için düzenlenmemiş kripto paralara yatırılmaktadır. Bunları veya benzeri yasaları değiştirmek, kripto para piyasasını etkileyebilir.

Dijital para birimleri şu anda hala düzenlenmiş değiller ve bu da birçok kili için riskli bir yatırım oldukları anlamına geliyor. Ancak, bu çok öznel bir durum.

Litecoin, doğası gereği bir emtia gibi olan bir para birimidir. Bu nedenle volatiliteli arz ve talep gibi piyasa etkilerinden etkilenir. Ancak, trader’lar genellikle bunu olumlu bir risk olarak görmektedirler.

Bir Cevap Yazın