Ana Sayfa Blockchain Nasıl Blockchain Geliştiricisi Olunur?

Nasıl Blockchain Geliştiricisi Olunur?

26
0
Nasıl Blockchain Geliştiricisi Olunur?

Bu yazıda geleceğin teknolojisi olan Blockchain‘i öğrenerek nasıl Blockchain geliştiricisi olunur konusunu ele aldık.

Blockchain, dünyanın çalışma şeklini, start-up’ların nasıl finanse edildiğini değiştirdi ve geliştiriciler için yepyeni zorlukları beraberinde getirdi. Uygun programlama dillerinde geçmişi olan Blockchain geliştiricileri karmaşık işlemsel sistemlerle rahatlıkla çalışabilirken, kimi geliştirici saf dışı kaldı.

Geleceğin Teknolojisini Öğrenmek

Tüm sektörlerdeki şirketler, verimlilik, güvenlik ve doğruluk için Blockchain’i iş süreçlerine entegre etmenin yeni yollarını arıyor. Örneğin, IBM bir çok zincirleme Blockchain ağının tüm ömrünü kapsayan tek entegre, iş yetenekli bir platform olan bir Blockchain platformu çalıştırıyor. Blockchain teknolojisi, gıda endüstrisi dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerdeki birçok zorluğu çözme potansiyeline sahip. Kirlenme, gıda kaynaklı hastalıklar ve atık gibi gıda güvenliğini etkileyen problemler, büyük ölçüde bilgiye erişim ve izlenebilirlik olmamasından kaynaklanıyor. Daha fazla hastalık, sonuçta satış kaybı ve ürün israfına yol açan tam bulaşma noktasını belirlemek haftalar sürebiliyor.

Blockchain, bilgi alışverişinde güvenilir bir yol sağladığı için bu tür bir sorunun çözümü adına çok uygundur. Gıda tedarik zinciri söz konusu olduğunda, Blockchain ile tüm paydaşlar (üreticiler, tedarikçiler, işlemciler, tüccarlar, perakendeciler, düzenleyiciler ve tüketiciler) malların kaynağından perakendeciye ihtiyaç duydukları güvenilir bilgilere erişebilir.

Blockchain geliştiricilerine olan talep artıyor ancak bu nitelik nasıl elde edilebilir? Blockchain geliştiricisi olmanın en iyi yolu bilgi edinmektir. Blockchain’in işe nasıl uygulandığını daha iyi anlamaya çalışan bir geliştirici, potansiyel Blockchain uzmanları, Blockchain temellerini anlamalarına, örnekleri kullanmalarına ve dağıtılmış defterlere yardımcı olmalarına yardımcı olacak birkaç dersle başlayabilirler.

Blockchain Geliştiricileri Hangi Teknolojileri Kullanmalı?

Bitcoin: Bitcoin C++ dilinde yazılmıştır ve şu ana kadar ki en büyük kripto para birimidir. DLT teknolojisi, kripto para birimlerini var ediyor, ancak kripto para birimleri Blockchain teknolojilerinin tek uygulaması değildir. Bitcoin geliştirme fırsatları çok çeşitlidir ve şu anda eski Bitcoin geliştiricilerini işe alan çoğu şirket, yenilikçi iş modelleriyle küçük ve orta ölçekli, hızlı büyüyen şirketlerdir.

Ethereum: Ethereum çok ilginçtir çünkü kripto para birimini sağlayan bir ortamdır, aynı zamanda akıllı sözleşmeler için potansiyel ve kripto para birimini geliştirmek için Ether’i “gas” olarak kullanan dağıtılmış uygulamaların geliştirilmesi ve yeni bir sınıf geliştirme ortamıdır. Ethereum, geliştiriciler için çok heyecan verici bir alandır ve Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine) kodunu derlemek için Solidity (JavaScript’e benzer) kullanılır.

R3: R3, sermaye piyasası sistemlerinde geçmişi olanlar için en uygun olanıdır. Tamamen finansal piyasalara odaklanmıştır ve iş deneyimi olmayan herkes için eşsiz bir öğrenme konusudur.

Hyper Ledger: Linux Foundation, Burrow, Fabric (IBM), Iroha, Sawtooth (Intel) dahil olmak üzere çeşitli platformlar geliştiren üyelerin belirli bir konsorsiyumuna yönelik bir proje olarak Hyper Ledger’ı yarattı. Hyper Ledger muhtemelen şirketler tarafından Blockchain devriminden yararlanmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bu, Blockchain geliştiricileri için çok ilginç bir alandır.

Blockchain Geliştiricileri için En Önemli 5 Programlama Dili

Blockchain Geliştiricileri Gerekli Bilgiyi Nasıl Edinebilirler?

Toplantılar: Blockchain topluluğu, birçoğu Blockchain’in yıllarca sunduğu fırsatlara inanmış bir grup insandan oluşmaktadır. En büyük haber, topluluğun çok destekleyici olması ve bilgilerini başkalarıyla paylaşan bir yapıda olmalarıdır.

Blockchain Geliştiricileri için Kitaplar: Kriptografinin verilerin yapılandırılmasındaki etkisini anlamak için, konuya giriş sağlayan klasik kitaplar yardımcı olabilir.

Eğitim ve Kurslar: Geliştiriciler için sunulan harika kurslar bulunmaktadır.

IBM: IBM ayrıca bazı açık kaynaklı örnek uygulamaları ve Blockchain ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir. BM Developer Works Blockchain Developer Center, Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok yararlı bir kaynaktır. Ücretsiz araçlar, makaleler, bloglar, örnekler ve öğreticiler var ve Blockchain geliştiricileri için neredeyse her gün yeni içerik ekleniyor.

Blockchain’in Açık Kaynak Avantajlarından Faydalanın

Günümüzde Blockchain ile çalışmanın bu kadar kolay olmasının sebeplerinden biri, en az deneyime sahip olunsa bile açık kaynak yüzündendir.

Geliştiriciler baştan sona açık bir kaynak kullanıyorsa, kolayca Blockchain ile işe koyulabilirler. Blockchain geliştirme konusunda kendilerini hızlı bir şekilde tanımaları gereken geliştiriciler, yakın zamanda piyasaya sürülen çeşitli IBM Developer Journeys’lerine erişebilir. Bunlar arasında, geliştiricilerin daha iyi, daha hızlı ve daha akıllı kod yazmalarına yardımcı olacak açık kaynak kodlar, belgeler, API’ler ve daha fazlası yer almaktadır. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç proje:

  • Blockchain teknolojisinin Linux’da nasıl çalıştırılacağını öğrenin
  • Blockchain ile yapılacaklar listesi uygulaması oluşturma
  • Blockchain kullanarak bir varlık transferi uygulaması yapın
  • Bir web arayüzü aracılığıyla bir ağı görüntüleyin ve etkileşimde bulunmak için bir Blockchain uygulaması oluşturun

Hyperledger Composer ile Çalışma

Bir Blockchain geliştiricisi olarak başarılı olmak için programcıların kendilerini Hyperledger Composer ile tanıştırmaları gerekir.

Hyperledger Composer, Hyperledger Fabric uygulamalarının oluşturulmasını basitleştiren ve hızlandıran bir uygulama geliştirme framework’üdür. Hyperledger Fabric Uygulamaları, işlem geçmişini kaydetmek için kullanılan ortak, değiştirilemez bir defterdir; yeni nesil işlemsel uygulamaların tanıtımını yapar.

Composer programlama modeli, işletme ağındaki varlıkların, katılımcıların ve işlemlerin adını ve yapısını tanımlayan bir veri modeli içeren bir iş ağı tanımının tanımı ve dağıtımına dayanır. İş ağı ayrıca, işlemler müşteriler tarafından gönderildiğinde otomatik olarak bir Köprü dokusunda gerçekleştirilen işlem işlemcisi işlevlerini (ES5 JavaScript’te yazılmıştır) belirtir. Composer, işlem göndermek ve varlık kayıtları içindeki varlıkları oluşturmak, almak, güncellemek ve silmek için JavaScript API’lerini tanımlar. Composer, bir iş çözümü gerçekleştirmenize ve bunu bir fabric Blockchain’inde hızla uygulamanıza yardımcı olur.

Güncel Kalın, Bilgilerinizi Sürekli Güncelleyin

Dijital çağdaki pazar değerlerini Blockchain geliştiricileri olarak korumak için programcılar kendilerini eğitmeye devam etmelidirler. Yeni teknolojiler hızlı doğar ve aynı hızla gelişir.

Blockchain geliştiricileri, bilgilerinin güncel olduğundan eminseler, kısa sürede güncel sorunlara bir çözüm bulabilirler. Teknik itibar ve eğitim, Blockchain geliştiricilerinin bu yeni teknolojiyle olan uyumluluklarını korumak için kullanabileceği iki önemli yapı taşıdır. Güncel kalmak için hemen şimdi sosyal medya hesabınızı kullanarak sosyal medyadaki Blockchain topluluklarına dahil olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın