Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Satoshi Nakamoto Kim? İşte Bitcoin’in Yaratıcısı!

Satoshi Nakamoto Kim? İşte Bitcoin’in Yaratıcısı!

77
0
Satoshi Nakamoto Kim

Bu yazımızda, o çok merak edilen Bitcoin’in yaratıcısı “Satoshi Nakamoto kim” sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Bitcoin ortak bir proje olarak tasarlandı. Açık kaynak kodlu bir yazılım olarak tasarlanan ve 2009 yılında halka arz edilen Bitcoin, açık olma ilkesi baz alınarak tasarlandı. Halka açık bir defter üzerinde çalışan Bitcoin, açık kaynaklı bir projedir.

Büyün açıklığına rağmen bir büyük gizem çözülebilmiş değil: Bitcoin’in yaratıcısı kim, Satoshi Nakamoto kim?

Bitcoin’i Kim Yarattı ve Tam Olarak Satoshi Nakamoto Kim?

Bu sorunun cevabını bulmak kolay değil. Bitcoin’i çalıştıran tüm kodların Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulduğunu biliyoruz, ancak bu bildiğimiz tek şey. Öte yandan Satoshi Nakamoto Bitcoin’i kullanıma sunmak için tek başına çalışmadı.

Erken Bitcoin yatırımcılarının/kullanıcılarının bir kısmı mümkün olduğunca Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti, ancak herhangi birisi Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu ispatlayabilmiş değil.

Bitcoin’in Kodu

Öncelikle kesin olarak nelerin bilindiğini ayrıntılandıralım. İlk adım 2007’de Satoshi Nakamoto Bitcoin kodunu yazdı. 2018’in Kasım ayında Nakamoto, Bitcoin protokolünün temelini attığını gösteren şimdiki ünlü Bitcoin White Paper‘ını yayınladı.

Nakamoto, Bitcoin topluluğuyla yoğun bir şekilde ilgilendi ve altta yatan Bitcoin protokolünü değiştirmek, geliştirmek için onlarla işbirliği yaptı. İki yıl süren katılımın ardından Nakamoto, dizginleri Gavin Andresen’e verdi ve Andresen 2010 yılının Aralık ayında Bitcoin projesine katıldı.

2011 baharında, Nakamoto son bir mesaj bırakarak “başka düşüncelere geçiş yaptığını” ve Bitcoin’in “Gavin [Andresen] ve herkesle emin ellerde” olduğunu belirten bir mesaj bıraktı. Dünyanın gizli Bitcoin yaratıcısından en son duyduğu şey bu oldu.

Nakamoto’nun kimliğinin ardındaki gizem sadece Bitcoin topluluğunun potansiyel olarak kim olabileceğini öngördüğü için büyüdü. İlk olarak Satoshi Nakamoto’nun 5 Nisan 1975 doğumlu bir Japon olduğu iddia edildi. Bu güne kadar, Nakamoto’nun erkek mi kadın mı olduğu yoksa Nakamoto’nin tek bir kişi mi, yoksa bir grup mu olduğundaki gizem çözülebilmiş değil.

Bazı Erken Bitcoin Geliştiricisileri Nakamoto Olabilir

Bugün, çoğu insan 2017’nin destansı kripto para rallisi sayesinde kripto para birimine aşina hale gelmiş durumda. 2008’de tüm bunların başladığı günlerde, kripto para birimi dünyası çok daha küçüktü.

David Kleiman ve Craig Wright söz konusu olduğunda, ikisinin Bitcoin almak için birlikte çalıştığı ve her ikisinde de elinde önemli miktarda Bitcoin bulunduğuna dair sağlam kanıtlar var. Son olarak Wright’ın izinsiz bir şekilde Kleiman’ın Bitcoin’lerini ele geçirdiği saptandı ve Bitcoin’leri ölmesi sonrası Kleiman’ın ailesine iade edilmesi mahkeme tarafından emredildi.

Yukarıda Kleiman’ın öldüğünü belirttiğimizi fark etmişsinizdir. Bu noktada üzücü gerçek şu ki Satoshi Nakamoto olabilecek bazı kişiler ölmüş durumda ve bu durum Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin açığa çıkmasını daha zor hale getiriyor.

İlk Bitcoin madenciliği yapan tüm bu insanlar, temelse kimse tarafından umursanmıyorlardı. Öyle ki ilk Bitcoin işlemi iki pizza için yapıldı ve iki pizza için 10.000 BTC’lik ödeme yapıldı. Bu o dönem bazı eski geliştiriciler için projeleriyle ilgilenildiğini göstermesinden dolayı olumlu bir gelişmeydi, ancak bugün 10.000 BTC *** dolara karşılık geliyor.

Bitcoin’in kökenlerini çevreleyen birçok soru var ve zaman geçtikçe bu sorulara cevap vermek zorlaşıyor.

Satoshi Nakamoto İngiliz mi?

Nakamoto’nun kimliği halen bilinmiyor olsa da bu meraklı insanların onun geçmişini araştırmasını ve bazı bulgular elde etmesini engellemedi.

Nakamoto’nun yazılarında mükemmel İngilizce’yi kullanması ve bir White Paper yayınlanması Japon olduğuyla ilgili kuşku uyandırdı. Dahası, zaman zaman İngiliz İngilizcesi’ni kodda ve yorumlarda kullanması anadili İngilizce olan İngiliz kökenli bir İngiliz vatandaşı olduğu yönündeki spekülasyonları körükledi.

Ek olarak, Bitcoin topluluğundaki aktif bir koder ve aktif bir üye olan Stefan Thomas, Nakamoto’nun 500’den fazla yazının zaman damgasını çıkardı. Thomas, bu şekilde araştırmacılara bazı potansiyel bilgileri vermeyi amaçladı.

Nick Szabo

Satoshi Nakamoto Kimdir Nick Szabo

Bugüne kadar, gizemli Bitcoin yaratıcısı olduğundan şüphelenilen birkaç isim var. İlk dikkat çekem isim, ilk kripto para birimi “Bit Gold”un öncüsü olarak kabul edilen, merkeziyetsiz para meraklısı Nick Szabo idi.

İnternet araştırmacısı Skye Gray, ters bir metin analizi yaparak, Szabo’nun yazı stilini Bitcoin’in White Paper’ı ile birleştiren düzinelerce benzersiz ifadeler buldu. Bununla birlikte, bu kanıtlar sadece ikinci derecede ve Szabo ısrarla, sık sık Bitcoin’in yaratıcısı olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Söz konusu iddiaları inkar etmesine rağmen Bitcoin White Paper’ının nasıl yazıldığına dair araştırma Szabo’nun yazımı arasında kayda değer bir benzerlik olduğunu doğruluyor. En ilginç şeylerden biri de Satoshi Nakamoto’nun Bit Gold’u kullandığını söylemesi, ancak doğrudan Bit Gold hakkında konuşmaması.

Eğer Szabo kasıtlı olarak izlerini örtmeye çalışmıyorsa, kendisiyle ilgili fikirlerin yabana atılmaması gerekiyor. Nitekim bugüne kadar Szabo Bitcoin’in yaratıcısı olduğu yönündeki görüşleri açıkça reddetti.

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto Kim

Satoshi Nakamoto olma ihtimali yüksek bir diğer isim ise Kaliforniya’da yaşayan ve Dorian Prentice Satoshi Nakamoto adındaki bir Japon kökenli Amerikalı.

İlk olarak Leah McGrath Goodman Mart 2014 Newsweek makalesinde Nakamoto’nun Pomona’daki Cal Poly Üniversitesi’nde fizikçi olarak eğitim aldığını ve kimliğinin potansiyel göstergeleri olarak özgürlükçü görüşte olduğuna dikkat çekti.

Goodman’ın en büyük kanıtı Dorian Prentice Satoshi Nakamoto Bitcoin’le ilgili bir soruya verdiği yanıttı: “Artık buna dahil değilim ve tartışamıyorum. Başkalarına teslim edildi. Bundan şimdi onlar sorumlular. Artık hiçbir bağlantım yok”. Dorian Prentice Satoshi Nakamoto’nun bu açıklaması kripto para topluluğunda büyük ses getirdi.

Ancak, daha sonraki bir röportajında muhabirin sorusunu yanlış anladığını ve bir askeri müteahhit olarak önceki gizli çalışmasıyla ilgili olduğunu düşünerek bu cevabı verdiğini ifade etti.

David Kleiman

Bitcoin'in Yaratıcısı Kim David Kleiman

David Kleiman’ın ilginç bir hayatı vardı ve kesinlikle Bitcoin’in hayata geçmesinde büyük payı vardı. Bitcoin ile olan ilişkisi en eski günlerine dayanıyor ve ilk Bitcoin madencilerinden biriydi. Kleiman, bilgisayar güvenliğine uzun süredir ilgi duyan ve ABD’nin dijital sistemlerini güvence altına almak için en üst düzeyde kullandığı sistemler tasarlamıştır.

Bir motosiklet kazası sonrası felç geçiren Kleiman kriptografi dünyasına girmeye başladı. İlk olarak Bitcoin teknik incelemesiyle ilk tanıştığı yer olan Metzdowd listesindeydi.

Başka bir teori onu ve Craig Wright’ı projenin merkezine oturtuyor. Gizmodo, iddiaya göre Wright’tan gelen bir e-postaya işaret ediyor:

“Bu yılın sonunda yayınlayacağım bir metnin düzenlenmesi noktasında yardımınıza ihtiyacım var. Yeni bir elektronik para formu üzerinde çalışıyorum. Biraz para, Bitcoin…” ve ayrıca “Sen benim için her zaman oradasın Dave. Her şeyin bir parçası olmanı istiyorum.”

E-postanın Bitcoin White Paper’ının yayınlanmasından birkaç ay önce atıldığı ve bunun Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini ararken ele alınabilecek önemli bir delil olacağı iddia ediliyor.

Ne yazık ki, Kleiman 2013 yılında şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti ve bu da onu gelecekteki bir bilgi kaynağı olarak etkin bir şekilde ortadan çekilmesine neden oldu. Veri güvenliği için verdiği yetenek göz önüne alındığında, geride bıraktığı dijital bilgilere erişmenin zor olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Hal Finney

Bitcoin Satoshi Nakamoto Kim Hal Finney

Hal Finney, gizemli Satoshi Nakamoto olabilecek bir başka potansiyel adaydır. Finney, erken Bitcoin öncüsü idi ve yalnızca Nakamoto’nun kendisinden sonra yazılımı kullanan, hata raporlarını dosyalayan ve iyileştirmeler öneren ikinci kişiydi.

Finney, verdiği bir röportajda ilk kez Bitcoin’i nasıl aldığını açıklamış ve “Satoshi Nakamoto’nun test olarak ona para gönderdiğini” ve bu şekilde ilk Bitcoin işleminin muhatabı olduğunu söylemişti.

Forbes’den Andy Greenberg, analiz danışmanlığı Juola & Associates’den Greenberg’in Satoshi Nakamoto’nun hayalet yazarı olabileceğini söyleyerek kendisinden yardım isteğinde bulunduğunu belirtti.

Finney’in Bitcoin’in yaratılmasıyla ilgili olduğu spekülasyonuna ek olarak, yukarıda belirtilen Nick Szabo ile olan yazışmaları ve ve yalnızca Dorian Prentice Satoshi Nakamoto’dan ayrı olarak yaşadığı gerçekleri söz konusu.

28 Ağustos 2014’teki ölümünün gerçekleştiği sırada sadece resmi kanıtlar Hal Finney’nin orijinal Satoshi Nakamoto olduğunu gösteriyordu.

Craig Wright

Bitcoin Sahibi Craig Wright

Satoshi Nakamoto olabilmek için bir başka muhtemel isim da Avustralyalı akademisyen, bilgisayar mühendisliği uzmanı ve girişimci Craig Wright’dır.

2015 yılının Kasım ayının başlarında, Gizmodo, yalnızca Craig Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu bilmediğini, aynı zamanda kendisi için çalıştığını bildiğini belirten bir kişiden isimsiz bir e-posta (yukarıda değindiğimiz) aldı.

9 Aralık’ta, Wired’ın Wright’ın gerçekten Satoshi Nakamoto olduğunu onaylamasından saatler sonra, Avustralya Federal Polisi evine baskın düzenledi ve daha sonra “dijital para birimi Bitcoin’le ilgili son zamanlarda çıkan medya raporlarıyla ilgisi olmadığını” belirtti.

Sonrasında Wright, 2016 yılının Mayıs ayına kadar internetteki varlığını kripto para birimi Bitcoin’in yaratıcısı olarak öne çıktığı ve Twitter’da kendisini ifşa ettiği paylaşımını sildi. Ardından Wright ifadesini geri çekti ve kimliğini kanıtlamak için “cesareti olmadığı” için paylaşamadığını iddia ettiği “olağanüstü kanıtı” bir türlü sunamadı.

Satoshi Nakamoto’nun Sahip Olduğu Bitcoin’lerin Net Değeri

Bilginin yaygın olduğu bir çağda Satoshi Nakamoto kimliğini tam bir sır olarak tutmayı başardı. Öyleyse neden Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmak bu kadar önemli? Çünkü Nakamoto gerçekten tek bir bireyse, o zaman 12 Aralık 2018 itibariyle dünyanın en zengin 52’nci kişi oldu ve dolaşımdaki toplam Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 5’ine sahip.

Şu anda Satoshi Nakamoto, 980.000 Bitcoin (BTC) ile $ 8.162.527.800,00 dolarlık bir paraya hükmediyor.

Güçlü Potansiyel Düşmanlar

Mayer Amschel Rothschild’e atıfta bulunan bir alıntı şöyle devam ediyor: “Bir ulusun parasını düzenlememe ve kontrol etmeme izin ver ve ben onun kimin yasa çıkarttığını önemsemiyorum!”

Birçok popüler alıntı gibi, yukarıdaki ifadenin doğruluğu da sorgulanabilir. Öte yandan, ifade edilen fikir çok katı. Power-of-the-purse yani cüzdanın gücü, modern siyaset ideolojisindeki en önemli fikirlerden biridir. Popüler bir para biriminin çıkarılmasını kontrol edebilmek, denetleyiciye aşırı miktarda güç verir.

Bitcoin, bir merkez bankası fikrini veya merkezileştirilmiş otoritelerin katılımını en temel düzeyde ortadan kaldırıyor. Son on yılda görüldüğü gibi merkeziyetsiz para veya siyasi sistemler fikri birçok kamu kuruluşu tarafından sert şekilde eleştirildi.

Bu konuda Satoshi Nakamoto şunları söylemişti:

Geleneksel para biriminin temel sorunu, çalışmaları için gereken tam güvendir. Bir Merkez bankasının kontrol ettiği para birimine güvenilmesi gerekir, ancak fiat para birimlerinin tarihi güven ihlalleriyle doludur. Bankalar, paramızı tutmaları ve elektronik olarak transfer etmeleri için güvenilmeli, ancak kredi baloncuklarına sahipler ve rezervlerinin çok az bir kısmını ödünç veriyorlar. Onlara mahremiyetimizle güvenmek zorundayız, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı boşaltmasına izin vermediklerine güvenmek zorundayız.

2008’de kimse Satoshi Nakamoto’yu küresel sosyoekonomik sistem için bir tehdit olarak görmedi. Bugün, bu değişmiş durumda. Çin gibi ülkeler kripto paraları doğrudan yasakladı ve ABD, Avrupa Birliği ülkeleri kripto paraların yaygın şekilde kullanılmasına karşılar.

Satoshi Nakamoto kim olursa olsun, ortadan kaybolması akıllıca bir fikirdi. Fiat paranın merkezi otoriteleri marjinalleştiren bir sistemle değiştirilebileceği fikri şu anda güç sahibi olan insanlar için son derece tehlikelidir. Küresel merkezileşmemiş bir toplum için bir paratoner olarak hareket edebilecek herhangi biri muhtemelen oldukça kötü bir darbe ile karşı karşıya kalacaktır.

Ölçeklendirme Tartışması

Ayrıca Bitcoin’in geleceği konusunda önemli tartışmalar var. Bitcoin’i çevreleyen eleştirilerden en öne çıkanı ise ağın işlem hacmindeki bir artışla nasıl başa çıkacağı konusu. Blok sayısı arttıkça Bitcoin ağı aşırı yüklenme riskiyle karşı karşıya.

Bu durumu çözüme kavuşturmak isteyen bir grup, sistemin işlemleri daha hızlı işlemesini sağlamak için blok boyutunu artırarak Bitcoin düğümünü temelde değiştirmek istiyor. Tartışmanın öbür tarafındaki bir grup ise böyle bir çözümün Bitcoin’e ihanet anlamına geldiğini ve bunun merkezleşmeye neden olacağını savunuyor.

Özetle

Bitcoin topluluğu istese de istemese de Satoshi Nakamoto gizemiyle bir arada yaşamak zorunda. Satoshi Nakamoto’nun aslında Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu gösterebilmesinin birkaç yolu var, ancak tüm kripto topluluğunu ikna etmesi son derece zor.

Akla yatan bir Satoshi ortaya çıksa bile, muhtemelen kripto topluluğunun içindeki devam eden şüphelerle ve küresel güç yapısından açıklanamayan zorluklarla uğraşmak zorunda kalacak. AFP’nin Craig Wright’a yaptığı baskın gerçek Satoshi Nakamoto’nun ortaya çıkması durumunda karşılaşacaklarının kısa bir özeti niteliğinde.

Sonuçta Bitcoin’in yaratıcısının kimliğini belirlemek, karmaşık bir çaba olabilir. 2011 ilkbaharından bu yanaki sessizlik o veya onlardan bir daha haber alamayacağımız anlamına geliyor. Bununla birlikte, yaklaşık on yıl önce oluşturulan açık kaynaklı kripto para birimi olan Bitcoin, u gizeme rağmen yoluna devam ediyor.

Bir Cevap Yazın