Ana Sayfa Bitcoin (BTC) Tam Olarak Bitcoin Nedir?

Tam Olarak Bitcoin Nedir?

70
0
Bitcoin Nedir?

Bu rehberde Bitcoin nedir sorusunun cevabını ve Bitcoin ile ilgili olarak bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Bitcoin Nedir

Bitcoin’in ne olduğunu çevreleyen karmaşıklığı ortadan kaldırmak için onu iki bileşene ayırmamız gerekir. Bir yandan, sanal bir IOU gibi bir dijital kavramın sahipliğini temsil eden bir kod bütünü olan bitcoin-the-token’ınız var. Öte yandan, bitcoin-the-protocol’ünüz var. Bitcoin-the-token bakiyelerinin bir kaydını tutan dağıtılmış bir ağdır ve her ikisi de “Bitcoin” olarak adlandırılır.

Sistem, banka veya ödeme ağ geçidi gibi merkezi bir otoriteden geçmeden kullanıcılar arasında ödemelerin yapılmasını sağlar. Elektronik olarak oluşturulur ve tutulur. Bitcoin’ler, Türk Lirası, ABD doları veya Euro gibi basılmaz, ücretsiz yazılım kullanarak dünyanın her yerindeki bilgisayarlar tarafından üretilirler.

Bugün, geleneksel kriptonun bazı özelliklerini paylaşan ve şifrelemeye dayalı doğrulama ile büyüyen bir varlık sınıfı olan kripto para birimleri olarak adlandırılanların ilk örneği Bitcoin’dir.

Bitcoin’in Yaratıcısı Kim?

Satoshi Nakamoto ismini kullanan sahte bir yazılım geliştiricisi, 2008 yılında matematiksel iş kanıtını temel alan bir elektronik ödeme sistemi olarak Bitcoin’i çıkardı. Buradaki fikir, elektronik olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde transfer edilebilen herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir değişim aracı üretmekti.

Bu gün, hiç kimse Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu bilmiyor.

Bitcoin’in Geleneksel Para Birimlerinden (Fiat) Farkları Neler?

Her iki tarafın da kabul etmesi halinde Bitcoin elektronik eşyaların ücretini ödemek için kullanılabilir. Bu anlamda, aynı zamanda dijital olarak işlem gören geleneksel dolar, euro veya yen gibidir. Ancak fiat dijital para birimlerinden birkaç önemli yönden ayrılır:

Merkeziyetsiz

Bitcoin’in en önemli özelliği merkeziyetsiz olmasıdır. Hiçbir kurum Bitcoin ağını kontrol etmemektedir. Bir grup gönüllü koder tarafından tutulur ve dünyaya yayılmış açık bir bilgisayar ağı tarafından yönetilir. Bu, bankaların veya devlet kurumlarının paraları üzerindeki kontrolünden rahatsız olan bireyleri ve grupların ilgisini çekmektedir.

Bitcoin, ustaca bir kriptografi ve ekonomik teşvik kombinasyonu ile elektronik para birimlerinin (dijital varlıkların kolayca kopyalanıp yeniden kullanılabildiği) “çifte harcama problemini” çözmektedir. Elektronik fiat para birimlerinde bu işlev, geleneksel sistem üzerinde kontrol sağlayan bankalar tarafından yerine getirilmektedir. Bitcoin ile işlemlerin bütünlüğü, hiç kimseye ait olmayan dağıtık ve açık bir ağ tarafından sağlanır.

Sınırlı Tedarik/Arz

Fiat para birimleri (dolar, euro, yen, vb.) sınırsız bir arzı vardır ve merkez bankaları istedikleri kadar sorun çıkarabilir ve bir para biriminin değerini diğerlerine göre değiştirmeye çalışabilirler. Para birimi sahipleri (ve özellikle az alternatifi olan vatandaşlar) masrafları karşılamaktadır.

Öte yandan Bitcoin ile tedarik, temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilir. Her saat az bir miktar yeni Bitcoin piyasaya sürülür ve en fazla 21 milyona ulaşılana kadar azalan bir hızda bu devam edecek. Bu, Bitcoin’i bir varlık olarak daha çekici kılar ve teoride talep arttıkça ve arz aynı kalırsa değeri artacaktır.

Anonimlik

Geleneksel elektronik ödemelerin gönderenleri genellikle tanımlanırken (doğrulama amacıyla, kara para aklama ve diğer mevzuata uymak için), teoride Bitcoin kullanıcıları yarı-anonimlik içinde çalışır. Merkezi bir “onaylayıcı” olmadığından, kullanıcıların başka bir kullanıcıya Bitcoin gönderirken kendilerini tanımlamaları gerekmez. Bir işlem isteği gönderildiğinde, protokol gönderenin gerekli Bitcoin ve onları gönderme yetkisine sahip olduğunu doğrulamak için önceki tüm işlemleri kontrol eder. Sistemin kimliğinizi bilmesi gerekmez.

Uygulamada, her kullanıcı cüzdanının adresi ile tanımlanır. İşlemler bir şekilde, bu şekilde izlenebilir. Ayrıca, kolluk kuvvetleri gerektiğinde kullanıcıları saptamak için bazı yöntemler geliştirmiştir.

Ayrıca, çoğu borsa yasalar gereği müşterileri üzerinde Bitcoin satın alma veya satmalarına izin verilmeden önce kimlik kontrolleri gerçekleştirme zorunluluğu getirerek, Bitcoin kullanımının izlenebilmesini kolaylaştırmıştır. Ağ şeffaf olduğundan, belirli bir işlemin ilerlemesi herkes tarafından görülebilir. Bu durum Bitcoin’i suçlular, teröristler veya kara para aklayanlar için ideal bir para birimi yapmaz.

İşlem Güvenliği

Elektronik fiat işlemlerinin aksine Bitcoin işlemleri tersine çevrilemez/döndürülemez.

Bunun nedeni, “tamam, parayı iade ediyoruz” diyebilecek merkezi bir “denetleyici”nin olmayışıdır. Eğer ağda bir işlem kaydedilmişse ve bir saatten fazla bir süre geçmişse değiştirilmesi imkansızdır.

Bu biraz rahatsız edici olsa da, Bitcoin ağındaki hiçbir işlemin değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

Bölünebilirlik

Bir bitcoinin en küçük birimine Satoshi denir. Yüz milyonda bir Bitcoin’e (0.00000001) 1 Satoshi denir. Bu, geleneksel elektronik paranın yapamayacağı mikro dönüşümleri düşünülebilir şekilde sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın