Ana Sayfa Kripto101 Tether (USDT) Nedir? İşte Tether İle İlgili Her Şey!

Tether (USDT) Nedir? İşte Tether İle İlgili Her Şey!

37
0
Tether (USDT) Nedir? İşte Tether İle İlgili Her Şey!

Bu yazıda, Tether‘in temellerini ele alırken, Tether nedir ve kripto para birimi USDT nedir gibi çok sorulan sorulara cevap verdik.

İstikrarlı kripto paraların (stablecoin) büyük pazar potansiyeline sahip olduları ve Tether’in her geçen gün daha da büyüdüğü görülüyor. Şu anda görülen şey hikayenin henüz tamamlanmadığı şeklinde.

Tether (USDT) Nedir?

Kripto paralar konusunda yeniyseniz bile kripto para piyasasının son derece değişken olduğunu biliyor olmasınız. Tether dahil tüm stablecoin ihraççıları bu sorunu çözmek için yola çıktılar ve gerçek dünyadaki para işlevini taklit eden bir kripto para aracı sunarlar. Asıl odak, adından da anlaşılacağı gibi kararlılıktır.

Şu anda Tether her ne olursa olsun en büyük stablecoin’lerden birisinin ihraççısı konumunda. 2015 yılında piyasaya sürülen USDT, ABD doları ile desteklenmektedir. 1 USDT 1 ABD dolarına eşittir.

Tether’in kendi Blockchain’i yoktur. Bitcoin’in Omni Katmanı isimli bir katmandaki komut dosyasında çalışır.

Tether (USDT) kripto para piyasasında hala değer aktarmanın uygun bir yolu olarak kullanılmasına rağmen, Tether’in token’larını gerçek ABD doları ile desteklememesi konusunda spekülasyonlar söz konusu. Son gerçekler, bu iddiaların kısmen doğru olduğunu kanıtlamış durumda. 2019’un Mart ayında Tether’in şartlarını ve koşullarını (halka bildirmeden) güncellendiği görüldü. Son güncelleme ile rezervlerin geçerli para birimi dışındaki varlıkları içerebileceği belirtildi. Bu, Tether’in temelde dolaşımdaki USDT arzını karşılayacak yeterli rezervi olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, Tether ve Bitfinex (önde gelen kripto para borsası) arasındaki ilişki oldukça tuhaf duruyor. Aslında Bitfinex, kayıplarını karşılamak için USDT token’larını kullandı ve gelecekte de kullanabilme imkanına sahip.

Tether ve Bitfinex tarafındaki yaşanan durum hızlı bir şekilde haber başlığı haline geldi ve kripto topluluğu şeffaf olmayan stablecoin hakkında sert eleştiriler yapmaya başladı. Yatırımcılar da şimdi stablecoin türündeki kripto para birimlerine daha dikkatle bakıyorlar. Şimdi, hem Tether hem de Bitfinex New York Mahkemesi’nce yargılanıyor. Çıkacak olumsuz bir karar stablecoin’in sonunu getirebilir.

USDT Nasıl Alınır?

USDT’yi kullanmaktan korkmuyorsanız onu çok sayıdaki yerli ve yabancı kripto para borsasından satın alabilirsiniz. Türk Lirası ile USDT almak için Paribu’yu kullanabilirsiniz. Kripto paralar ile USDT almak için ise Binance gibi onlarca kripto para borsasını kullanabilisiniz.

Stablecoin’leri Gelecekte Neler Bekliyor?

Stablecoin’lerin geleceği son derece parlak duruyor. Genel olarak stabilcoin’ler kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin gelecekteki gelişiminde hala önemli bir rol oynuyorlar. Bizce, buradaki şirketler için en önemli konu sürecin mümkün olan en şeffaf şekilde işletilmesidir. Tether, potansiyel olarak ne olabileceğinin güzel bir örneği ve ona karşı şüphelerin oluşmasının nedeni tümüyle şeffaflıkla alakalı. Üçüncü tarafın yaptığı denetimler de stablecoin’lerin performansını daha iyi hale getirmek için bir şey. Özellikle üçüncü taraflarca denetlenen stablecoin’leri tercih etmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın