Ana Sayfa Kripto101 White Paper Nedir? Neden Bir White Paper’a İhtiyacımız Var?

White Paper Nedir? Neden Bir White Paper’a İhtiyacımız Var?

55
0
White Paper Nedir? Neden Bir White Paper'a İhtiyacımız Var?

White Paper‘lar iş dünyasında gittikçe yaygınlaşıyor, peki bunlar ne? Bu makalede aslen bir tanıtım belgesi olan White Paper nedir, şirketinize ait bir tane olmasının nedenlerini ve bir White Paper’ı yazmaya nasıl başlayacağınıza ilişkin bilgiler yer alamaktadır.

White Paper Nedir?

White Paper terimi ilk olarak 20. yüzyılda İngiliz siyasetinde ortaya çıktı ve başlangıçta White Pape’lar devletin yeni politikalar için önerilerini açıklayan yasal bir belge idi. Bir sorunu, teklifi ve beklenen sonuçları açıklayacak şekilde yapılandırılmaktaydılar.

1990’ların başına gelindiğinde ise özellikle B2B işletmeler için bir araç haline geldi. Faydaları nedeniyle BT şirketlerinden bankacılık şirketlerine ve diğer şirketlere satış yapmaya odaklanan farklı sektördeki kuruluşlarca uygulanmaya başlandı. Son zamanlarda ICO’ların patlamasıyla White Paper’lar yeniden popüler hale gelmeye başladı. Şu anda her kripto para projesi veya Blockchain şirketi yatırımcıları için bir White Paper sunmaktadır.

Teknik bir bildiri olan White Paper, esas olarak şirket tarafından bir çözüm, ürün veya hizmetin özelliklerini tanıtmak veya vurgulamak için hazırlanan bir rapor / bilgilendirme belgesidir. Amacı ve kapsamı sektöre göre değişmektedir.

Neden Bir White Paper’a İhtiyacınız Var?

Girişiminiz veya şirketiniz için bir White Paper oluşturmayı düşünmenizin birçok önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki White Paper’ın popülaritesidir. İçerik Pazarlama Enstitüsü tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, B2B pazarlamaya katılan işletmelerin yüzde 66 şu anda White Paper kullanıyor. Her geçen gün daha fazla sektörde uygulandığı için artık şirketlerin bir parçası haline gelmiş durumda.

İkinci neden, yatırımcılara veya ürün/hizmetinizin potansiyel alıcılarına yönelik bir pazarlama aracı olarak son derece etkili olduğudur. White Paper’lar doğası gereği son derece ayrıntılıdır ve bir reklamın veya blog yayınının elde edemeyeceği büyük derinliklere gidebilir. IDG’nin 2011 yılı BT uzmanları tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 72’sinin karar verme sürecinde White Paper’in oldukça faydalı olduğunu belirtirken, sadece yüzde 1’i bunun faydalı olmadığını düşünüyordu. Bunun da ötesinde, White Paper’ın her bir parçası mükemmel bir pazarlama kaynağı olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bir White Paper ile daha fazla içerik oluşturabilir ve istenildiğinde bir pazarlama stratejisinde kullanılabilir.

Üçüncüsü, işletmenize sektörünüzde bir otorite kazandırır. Çok basit, eğer şirketiniz ne yaptığını/konuştuğunu bilirse, müşterileriniz size güvenir ve ürün/hizmetinizi satın alma olasılığı artar. Güven eksikliği genellikle müşterilerin elde ettikleri zor kazançlarını sizinle paylaşmamaları anlamına gelir. İyi bir şekilde yazılmış bir White Paper bu sorunu çözebilir.

Bir White Paper Nasıl Hazırlanmalı?

White Paper’lar sektöre göre değişiklik gösterdiğinden, net kurallar söz konusu olmasa da sizi doğru yöne götürmesi için White Paper hazırlarken bir dizi kurallar vardır.

  1. Eğitimsel içerik: Bir White Paper eğitimsel olmalı ve sadece satışa odaklanmamalıdır. Bir White Paper okuyucularını aslen eğitmelidir.
  2. Uzunluk: Belirlenmiş kelime sayısı olmamasına rağmen, bir White Paper en az 6/7 sayfa olmalıdır. Unutmayın, konseptinizin ve bir sorunu nasıl çözdüğünün derinlemesine bir analizi yapmalısınız.
  3. Düzeniniz basit olmalı: Bir White Paper’ın resimler, arka planlar ve parlak renklerle dolu olmasına gerek yoktur. Okuyucunun metne odaklanması gerekmektedir. Grafikler ve akış çizelgeleri sadece bir amaca hizmet ettikleri sürece iyidir, bunun dışında gereksizdir.
  4. Komik olmaya çalışmayın, sürükleyici olun: Bir bildiri, o sektöre genel bir ilgi duymaları nedeniyle izleyicilerini cezbedecektir. Her ne kadar bir pazarlama aracı olsa da, derinlemesine ve endüstri temelli dille dolu olması gereken ciddi bir belgedir, ancak sözcükleri ya da sembolizmi White Paper’ınızda uzak tutmalısınız.
  5. İddialarınızı desteklemek için istatistikleri ve rakamları kullanın: Sektörünüzle ilgili net bilgi vermek ve araştırmaları göstermek size endüstri lideri olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur; eğer bir şeyler alamayacaksanız talep etmenin bir anlamı yok.
  6. Yaratıcı olun: White Paper’lar evrensel hale geldiklerinden dolayı farklı/yaratıcı bir başlık White Paper’ınızı öne çıkarabilir. Ayrıca başlıkta jargon/diğer şirket isimleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kripto Dünyasının En Başarılı White Paper’ları

Kripto projeleri ile daha çok konuşulur hale gelen White Paper terimi hiç şüphesiz bunu projelerin başarısına borçlu. Şu anda kripto dünyasının en başarılı White Paper’ı Satoshi Nakamoto tarafından hazırlanan Bitcoin White Paper‘ıdır. Bu White Paper’ın değeri an itibariyle $ 149,858,942,527 dolardır.

Kripto dünyasının ikinci en başarılı White Paper’ı Ethereum’un White Paper’ıdır. Ethereum White Paper‘ının an itibariyle değeri $ 20,082,386,635 dolardır.

Kripto dünyasının üçüncü en başarılı White Paper’ı ise XRP’nin ihraççısı Ripple şirketinin White Paper’ıdır. Bu White Paper’ın değeri an itibariyle $ 12,525,703,613 dolardır.

Bir Cevap Yazın